Fico: Slota rozbije okno a pak volá, že ho nezasklím

Zahraničí Zahraničí
21. 9. 2009 15:12
Mečiar, Fico i Slota se pustili do sebe, v koalici to skřípe
Koaliční trojlístek: Ján Slota
Koaliční trojlístek: Ján Slota | Foto: Ondřej Besperát

Bratislava - Střety mezi koaličními partnery na slovenské politické scéně se den ode dne přiostřují. Parlamentní volby sice čekají Slováky až za pár měsíců, komunální volby jsou ale za dveřmi, a tak není nouze o šťavnaté výroky a přetahování se o voliče.

Šéf Slovenské národní strany Ján Slota, který je známý svými výpady vůči koaličním partnerům, už přestává být pod ochrannou rukou slovenského premiéra a předsedy Směru-SD Roberta Fica. Ten se dlouhou dobu snažil Slotovy excesy urovnávat, teď už mu ale došla trpělivost.

"SNS rozbije okno, potom se schová za plot a zpoza něho na mě křičí: Robo, nějak pomalu ti jde to zasklívání," reagoval Fico na vyjádření Jána Sloty, který tvrdí, že setkání premiérů Slovenska a Maďarska, jenž se odehrálo v polovině září, skončilo neúspěchem.

Je to přitom právě Slota, kdo je znám ostrou protimaďarskou rétorikou.

Robert Fico
Robert Fico | Foto: Ludvík Hradilek

Nevraživost mezi předsedou další strany koalice Vladimírem Mečiarem a Slotou je dlouhodobá a stále se stupňuje. Došlo to až tak daleko, že se Slota po Mečiarově veřejné kritice odmítl se šéfem ĽS-HZDS osobně sejít a to přímo na koaliční radě.

Podle svých slov nebude sedět za stolem s člověkem, který ho neustále uráží. Na koaliční radě se tak momentálně scházejí jen Fico s Vladimírem Mečiarem, kterým Fico doposud pohrdal a dokonce ho označil za "nebezpečí pro tento národ".

Fico však podle slovenských komentátorů potřebuje přilákat národně orientované voliče, a proto se s Mečiarem druží. Společně se pak strefují do Sloty. Šéf poslaneckého klubu (SNS) Rafael Rafaj je také přesvědčen, že ĽS-HZDS i Smer se jim snaží převzít voliče.

"Kromě sociálních otázek se snaží oslovit voliče i tématy, která náležejí SNS," tvrdí Rafaj.

a Vladimír Mečiar
a Vladimír Mečiar | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

"Víte, jaké jsou partnerské vztahy. Už kdysi jsem definoval, že existuje nepřítel, smrtelný nepřítel a koaliční spojenec," nenechal si však nic líbit v diskusi televizní debaty Na tělo stanice Markíza lídr ĽS-HZDS Mečiar.

Předseda nejslabšího koaličního seskupení zároveň přiznal, že Slota je zodpovědný nejen za řadu vládních kauz, ale částečně i za zhoršení slovensko-maďarských vztahů.

To však Slota odmítá.

 

Právě se děje

před 23 minutami

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česká firma Lanex dodá Rusku lana na upevnění tankerů za miliony

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů. Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku. "Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy