Fico: Slota rozbije okno a pak volá, že ho nezasklím

Zahraničí Zahraničí
21. 9. 2009 15:12
Mečiar, Fico i Slota se pustili do sebe, v koalici to skřípe
Koaliční trojlístek: Ján Slota
Koaliční trojlístek: Ján Slota | Foto: Ondřej Besperát

Bratislava - Střety mezi koaličními partnery na slovenské politické scéně se den ode dne přiostřují. Parlamentní volby sice čekají Slováky až za pár měsíců, komunální volby jsou ale za dveřmi, a tak není nouze o šťavnaté výroky a přetahování se o voliče.

Šéf Slovenské národní strany Ján Slota, který je známý svými výpady vůči koaličním partnerům, už přestává být pod ochrannou rukou slovenského premiéra a předsedy Směru-SD Roberta Fica. Ten se dlouhou dobu snažil Slotovy excesy urovnávat, teď už mu ale došla trpělivost.

"SNS rozbije okno, potom se schová za plot a zpoza něho na mě křičí: Robo, nějak pomalu ti jde to zasklívání," reagoval Fico na vyjádření Jána Sloty, který tvrdí, že setkání premiérů Slovenska a Maďarska, jenž se odehrálo v polovině září, skončilo neúspěchem.

Je to přitom právě Slota, kdo je znám ostrou protimaďarskou rétorikou.

Robert Fico
Robert Fico | Foto: Ludvík Hradilek

Nevraživost mezi předsedou další strany koalice Vladimírem Mečiarem a Slotou je dlouhodobá a stále se stupňuje. Došlo to až tak daleko, že se Slota po Mečiarově veřejné kritice odmítl se šéfem ĽS-HZDS osobně sejít a to přímo na koaliční radě.

Podle svých slov nebude sedět za stolem s člověkem, který ho neustále uráží. Na koaliční radě se tak momentálně scházejí jen Fico s Vladimírem Mečiarem, kterým Fico doposud pohrdal a dokonce ho označil za "nebezpečí pro tento národ".

Fico však podle slovenských komentátorů potřebuje přilákat národně orientované voliče, a proto se s Mečiarem druží. Společně se pak strefují do Sloty. Šéf poslaneckého klubu (SNS) Rafael Rafaj je také přesvědčen, že ĽS-HZDS i Smer se jim snaží převzít voliče.

"Kromě sociálních otázek se snaží oslovit voliče i tématy, která náležejí SNS," tvrdí Rafaj.

a Vladimír Mečiar
a Vladimír Mečiar | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

"Víte, jaké jsou partnerské vztahy. Už kdysi jsem definoval, že existuje nepřítel, smrtelný nepřítel a koaliční spojenec," nenechal si však nic líbit v diskusi televizní debaty Na tělo stanice Markíza lídr ĽS-HZDS Mečiar.

Předseda nejslabšího koaličního seskupení zároveň přiznal, že Slota je zodpovědný nejen za řadu vládních kauz, ale částečně i za zhoršení slovensko-maďarských vztahů.

To však Slota odmítá.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy