Fico se s Kiskou dohodl, že vládu sestaví do příštího pátku. Strany s ním nechtějí jednat

ČTK ČTK
9. 3. 2016 14:00
Ficova strana Smer-SD sice vyhrála volby, ale přišla o většinu ve Sněmovně. Předsedové stran Most-Híd a Síť se slovenským premiérem odmítli jednat. Je proto pravděpodobné, že se Ficovi sestavit stabilní kabinet nepodaří. Očekává se, že osloví také svého někdejšího koaličního partnera Slovenskou národní stranu (SNS). "Dohodl jsem se s panem prezidentem, že toto pověření bude k dispozici do pátku příštího týdne s tím, že pokud by se ukázaly jiné okolnosti, tak nikdo samozřejmě nemá zájem čas protahovat," řekl Fico novinářům.
Slovenský premiér Robert Fico.
Slovenský premiér Robert Fico. | Foto: Reuters

Bratislava - Předseda slovenských sociálních demokratů (Smer-SD) a premiér Robert Fico dostal pověření od prezidenta Andreje Kisky k sestavení vlády po sobotních volbách. Smer-SD je vyhrál, ale zároveň ztratil většinu ve sněmovně.

Fico nový stabilní kabinet zřejmě nevytvoří, většina parlamentních stran už dříve v tomto týdnu odmítla se Smerem-SD jednat o povolební spolupráci.

Alternativ není mnoho, říká Fico

"Dohodl jsem se s panem prezidentem, že toto pověření bude k dispozici do pátku příštího týdne s tím, že pokud by se ukázaly jiné okolnosti, tak nikdo samozřejmě nemá zájem čas protahovat," řekl Fico novinářům po schůzce s hlavou státu.

"Alternativ není mnoho. Je alternativa, na které pracují přátelé úplně napravo. Poté je alternativa ze standardních polických stran. Budeme do toho muset dát všechnu sílu a zkušenosti," řekl předseda Smeru-SD.

Mluvčí Smeru-SD Ľubica Končalová později informovala, že Fico k jednáním pozval předsedy stran Most-Híd a Síť, oba podle očekávání pozvání nepřijali.

Ve volbách uspělo osm stran

Do slovenské sněmovny se dostalo dohromady osm stran a hnutí. Očekává se, že úřadující premiér osloví také Slovenskou národní stranu (SNS). S ní a s Lidovou stranou-Hnutím za demokratické Slovensko (LS-HZDS) v letech 2006 až 2010 tvořil Smer-SD vládní koalici.

Po víkendových volbách Smer-SD a SNS potřebnou většinu v Národní radě ale nemají. SNS je přitom jedinou stranou, která povolební vyjednávání se Smerem-SD neodmítla.

Ficova strana nově obsadí ve 150členné sněmovně 49 křesel, zatímco dosud měla 83 poslanců, což straně v roce 2012 umožnilo sestavit jednobarevnou vládu.

Historie se může opakovat

Pokud by Smer-SD nyní nevytvořil vládu, opakovala by se situace z roku 2010. Sociální demokraté tehdy z pozice vládní strany rovněž vyhráli volby, ale kabinet složit nedokázali.

Před šesti lety se k moci dostaly čtyři strany pravého středu, koalice se ale o rok a čtvrt na to rozpadla kvůli nesouhlasu liberální strany Svoboda a solidarita (SaS) ohledně pomoci zadluženým zemím eurozóny.

Právě SaS, která ve víkendových volbách získala po Smeru-SD druhý nejvyšší počet hlasů, v úterý zahájila vlastní neoficiální jednání o vytvoření vlády pravého středu, která by mohla být jedním z řešení volebního patu. Uzavření případné dohody o spolupráci až šesti stran včetně SaS by ovšem mohly ohrozit rozdílné programové priority a dosavadní rezervovaný postoj strany Most-Híd ke koalici se SNS.

 

Právě se děje

Další zprávy