Fico se pomátl a učí se od Orbána, kritizují slovenská média. Soros odmítl, že by ovlivňoval Kisku

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 3. 2018 10:01
Slovenská média reagují na pondělní projev premiéra Roberta Fica, ve kterém spojil prezidenta Andreje Kisku s miliardářem Georgem Sorosem. Ten mezitím odmítl, že by Kisku jakkoliv ovlivňoval.
Slovenský premiér Robert Fico.
Slovenský premiér Robert Fico. | Foto: Reuters

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico se stal učněm autokrata, předsedy maďarské vlády Viktora Orbána, a začal se ohánět jménem ikonickým pro každého konspirátora - Georgem Sorosem.

Napsal to v pondělí slovenský list Sme v reakci na Ficovo prohlášení, který amerického finančníka a filantropa Sorose nepřímo spojil se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou. Ten o víkendu řekl, že by se měla zásadně změnit slovenská vláda, nebo by měly být předčasné volby jako způsob řešení krize důvěry ve stát po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Sám finančník Soros v úterý odmítl, že by Kisku jakkoliv ovlivňoval. "Pan Soros nehraje žádnou úlohu v nedávném projevu prezidenta Kisky ani v nedávných demonstracích na Slovensku," uvedl pro slovenské Hospodárske noviny Sorosův mluvčí Michael Vachon.

Americký filantrop maďarského původu se pak také vyjádřil k loňskému setkání s Kiskou, o kterém Fico v pondělí mluvil. "Pan Soros a prezident Kiska se setkali s New Yorku v září 2017 během Valného shromáždění OSN. Diskutovali o tom, jak lépe integrovat romskou komunitu na Slovensku," stojí v prohlášení.

Fico ve svém pondělním projevu vytkl, že neví, o čem se Kiska a Soros loni v září bavili. Podle médií se tím ale premiér snaží v zemi posilovat "sorosovskou konspiraci", a posouvá tak politiku do ještě hlubšího bahna.

"Premiér kráčí cestou orbánovské nenávistné kampaně v době, kdy národ od něj očekává alespoň nějaké náznaky morální a politické zodpovědnosti. On ovšem pohotově našel cizího nepřítele, který řídí jeho kritiky, média a možná i samotného prezidenta," uvedl list Sme.

Denník N napsal, že Fico se pomátl a že země se ho jako premiéra musí zbavit. "Premiér Robert Fico je již ostudou této země. Jeho pád do žumpy konspirací z něj dělá překážku normální budoucnosti Slovenska," uvedl list, který slovenského premiéra označil za nebezpečného pomatence a také za konspirátora, který za vším vidí Sorose.

Finančník Soros se v poslední době dostal do centra pozornosti před dubnovými parlamentními volbami v Maďarsku. Maďarský premiér Orbán ve své kampani zdůraznil téma migrace a obvinil Sorose, že jeho záměrem je zaplavit Evropu migranty.

Video: Kiska destabilizuje Slovensko, jednal se Sorosem, zaútočil Fico

Kiska destabilizuje Slovensko, jednal se Sorosem, zaútočil Fico | Video: TV Markíza/TVnoviny.sk
 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy