Fico pohrozil slovenským Maďarům ztrátou občanství

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
13. 5. 2010 11:06
Bratislava odmítá plán Budapešti na dvojí občanství pro Maďary, žijící na Slovensku

Bratislava/Budapešť -  Vztahy Slovenska a Maďarska se od volebního vítězství strany Fidesz v maďarských dubnových volbách podle očekávání vyhrocují.

Snaha maďarské vlády o rychlé přijetí zákona o dvojitém občanství vyvolala dnes prudkou reakci slovenského premiéra Roberta Fica.

Prohlásil, že pokud Maďaři žijící na Slovensku získají maďarské občanství, mohou tím ztratit občanství slovenské.

"Varujem pred prijatím tohto zákona. Znamená aj zvýšenie bezpečnostného rizika. Je to jednostranný akt Maďarskej republiky, ktorý sa dotkne 500-tisíc občanov Slovenskej republiky," uvedl Fico.

Robert Fico s Barackem Obamou v Praze.
Robert Fico s Barackem Obamou v Praze. | Foto: Reuters

Jako příklad uvedl Českou republiku, která neuznává dvojí občanství.

Podle něj se potvrdilo, že vítězství strany Fidesz a nástup vlády premiéra Viktora Orbána zhorší vztahy mezi Bratislavou a Budapeští.

Už včera ministr zahraničí Miroslav Lajčák odvolal slovenského velvyslance z Budapešti na konzultace. To je obvyklý diplomatický tah, kterým se dává najevo protest proti krokům země, ve které velvyslanec působí.

"Fidesz sa nevzdal inštitucionalizácie Maďarov v Karpatskej kotline. Chcú oslabiť identitu maďarskej menšiny so Slovenskou republikou. Ak bude prijatý bez konzultácie, vyhlásime ho za bezpečnostné riziko voči našej republike," řekl Fico.

Viktor Orbán.
Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Strana Fidesz vyhrála v dubnu parlamentní volby bezprecedentně drtivým způsobem. Získala v parlamentu ústavní dvoutřetinovou většinu poté, co Maďaři zcela zavrhli Socialistickou stranu, kterou většina z nich považuje za viníka hluboké hospodářské krize země. Socialisté získali jen patnáct procent hlasů.

Fidesz má v programu ochranu zájmů maďarských menšin v okolních zemích.

Slovensko-maďarské vztahy zatížily v posledních letech spory o slovenský jazykový zákon, zásah slovenské policie proti maďarským fotbalových fanouškům, diplomatický incident s odmítnutou návštěvou maďarského prezidenta v Komárnu loni 21.srpna a také házení zápalných lahví na slovenskou ambasádu a kulturní středisko v Budapešti.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy