Fico ovládá další slovenské volby, Košice hrozí aférou

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
15. 11. 2009 15:41
Ve čtyřech krajích uspěli lídři nečekaně už v prvním kole
Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Další velké volební vítězství Roberta Fica a jím vedené vládní koalice naznačily výsledky sobotních krajských voleb na Slovensku.

V dvojkolovém systému si hned čtyři z osmi volebních lídrů připsali vítězství už v prvním kole, tři z nich přitom patří pod křídla vládnoucí levicové koalice. Stejně dominantní se jeví i rozdělení nižších pozic krajských radních.

V prvním kole neuspěli ani nacionalisté - Slotovi slovenští či zástupci maďarské menšiny.

Vedle debat o krachu opozičních středových a pravicových kandidátů - jen jeden v prvním kole dosáhl na vítězství - žila v neděli slovenská média povolebním napětím v Košicích.

Výsledky, ohlasy, analýzy i aféry: VŠE O VOLBÁCH NA SLOVENSKU čtěte ve speciálu sesterského deníku Aktuálně.SK

Kvůli podezření na machinace s hlasovacími lístky zde hrozí, že platnost voleb bude muset nakonec posoudit Ústavní soud.

Koalice se těší i na druhé kolo

Opoziční politici dokázali při víkendovém hlasování odolat síle Ficova populismu jen v Bratislavě a v Trnavském kraji.

Zejména bratislavský pravicový kandidát Pavol Frešo tu bude vážným soupeřem dosavadního šéfa kraje Vladimíra Bajana.

Ještě lépe dopadl nezávislý lídr v Trnavě - Tibor Mikuš získal rovnou nadpoloviční většinu hlasů a vyhrál.

Hlasitější volební chorály však znějí v táborech s podporou vládního uskupení Smer-SD. Juraj Blanár v Žilinském kraji dostal přes 60 procent hlasů (nejvíc mezi všemi), Milan Belica je vítězem v Nitranském kraji a Zdenko Trebul'a byl vyhlášen coby nový šéf v kraji Košickém.

Co se dělo v Košicích

Právě dění v tomto regionu však vrhlo na první kolo voleb, v němž účast dosáhla jen průměrných 22,9 procenta, největší stín.

Zástupci opozičních stran totiž tvrdí, že z několika volebních místností Košic byly nepoužité hlasovací lístky odneseny ještě před koncem hlasování. Podle nich tedy hrozí, že se tyto lístky "v nějaké podobě" mohly dostat zpět a tedy i do sčítání.

Plná čtvrtina z 16 členů ústřední volební komise nakonec odmítla podepsat konečné výsledky prvního kola.

Už během sobotního hlasování navíc vybublalo podezření, že romští voliči v několika obcích hlasovali za peníze. Policie už dokonce jeden případ potvrdila, další vyšetřuje.

Jak upozornila média, volební výsledky jsou nicméně dle zákona platné. Ti, kteří neuspěli, se mají právo obrátit na ústavní soud s žádostí o opakování voleb v zpochybněných lokalitách. Opoziční Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana již oznámila, že o to pravděpodobně bude usilovat.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy