Pellegrini, nebo Fico? Ve Směru je cítit napětí, politiky čeká souboj o předsednictví

ČTK ČTK
8. 6. 2019 11:25
Jako demonstraci síly, která může vyostřit napětí ve vedení nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), hodnotí slovenská média páteční oznámení expremiéra Roberta Fica, který chce zůstat v čele strany až do parlamentních voleb v příštím roce. Ambice vést formaci, která neuspěla v květnových evropských volbách a potýká se s odlivem voličů, má přitom podle médií i současný premiér Peter Pellegrini.
Robert Fico a Peter Pellegrini.
Robert Fico a Peter Pellegrini. | Foto: Reuters

Fico na páteční tiskové konferenci v Bratislavě řekl, že nevidí důvod k "personálnímu zemětřesení" ve straně, která podle něj je a bude nejsilnější na Slovensku.

"Vždycky jsem se uměl dohodnout a udělám vše, co je dobré pro Směr. Budu jednat tak, aby Směr vyhrál volby," řekl novinářům. "Nic jiného mě nezajímá, do voleb povedu stranu jako předseda."

Jeho strana je s výjimkou necelých dvou let, kdy vládla rozhádaná čtyřčlenná koalice Ivety Radičové, u moci nepřetržitě od roku 2006. Voliče ale začala ztrácet již v parlamentních volbách roku 2016 i v pozdějších krajských a komunálních volbách.

Propad Ficovy popularity přišel během politické krize po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Tehdy jej v čele vlády vystřídal Pellegrini, který patří k nejoblíbenějším politikům v zemi.

Premiér krátce po prohraných eurovolbách vyzval k reformě uvnitř strany, která je podle něho podmínkou úspěchu ve volbách. Ficovo páteční oznámení je podle slovenského politologa Tomáše Koziaka demonstrací jeho síly.

"Chce ukázat, že je stále silný, že chce zabojovat o svou mocenskou pozici a že ho v tom nic nezastaví, ani vnitrostranické napětí a avizované problémy," řekl Kozák webu hnonline.sk. Fica podle něj může ze hry vyřadit až případný neúspěch ve volbách, které by měly být příští rok.

Podle deníku SME se však Pellegrini nehodlá spokojit s pozicí lídra parlamentní kandidátky a mocenský souboj se odehraje ještě před volbami. Důležitý bude podle listu výsledek krajských rad Směru-SD, které začnou zasedat od příštího týdne a na nichž chce být Fico přítomen.

Video: "Buďte v klidu, prezidente, já nikam neodcházím." Takhle Fico podal demisi

Buďte v klidu, prezidente, já nikam neodcházím. Fico podal demisi | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy