Fico: Na euro jsem hrdý, Češi si nechali ujet vlak

Zahraničí Zahraničí
14. 12. 2009 16:45
Slováci už platí eurem rok, vláda to hodnotí jako svůj úspěch
Foto: Evropská komise

Bratislava - Jako správné rozhodnutí a úspěch Slovenska vidí dnes slovenský premiér Robert Fico zavedení eura 1.ledna 2009.

Téměř rok od nahrazení slovenské koruny eurem to Fico řekl na konferenci, věnované prvnímu výročí přijetí eura.

"Jsem velmi hrdý, že zavedení eura bude především spojené s vládou, které předsedám," prohlásil podle agentury SITA slovenský premiér.

Jeho strana Směr - Sociální demokracie přitom měla původně v programu zavedení eura až v roce 2011.

Guvernér slovenské Národní banky Ivan Šramko prohlásil, že v době globální finanční krize je společná evropská měna pro Slovensko jednoznačně přínosem, nikoliv přítěží.

"Snížily se náklady kapitálu, zaniklo kurzové riziko," řekl guvernér.

Rozhodnutí vstoupit do eurozóny a stát se jejím šestnáctým členem si pochvaloval na konferenci také ministr financí Ján Počiatek.
"Při půjčování si peněz má Slovensko mnohem lepší možnosti než státy, které euro nemají," prohlásil ministr.

Robert Fico.
Robert Fico. | Foto: Reuters

Podle něj euro v dalších letech zajistí zemi ekonomický růst, tvorbu pracovních míst a zvyšování životní úrovně.

Kladně přijímá změnu po roce i slovenská veřejnost. Podle průzkumu agentury Focus souhlasí s přijetím eura tři čtvrtiny Slováků, přestože více než polovina obyvatel se domnívá, že nová měna přinesla také zdražování.

Fico se rovněž domnívá, že ostatním zemím střední a východní Evropy ujel vlak, zatímco Slovensko do toho posledního - který jel ještě před vypuknutím globální krize - stihlo nastoupit.

"Je velmi nepravděpodobné, že nějaká země v příštích čtyřech letech splní podmínky a stane se členem tohoto skutečně elitního klubu," podotkl premiér.

Do Evropské měnové unie (EMU) má nicméně nakročeno Estonsko, mělo by se stát jejím sedmnáctým členem na začátku roku 2011. Česká republika s přijetím eura nepočítá minimálně do roku 2015.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 2 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy