Fico: Jestli prohraji volby, zvážím konec v politice

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 3. 2014 21:55
Ve stejný den, kdy absolvoval televizní duel s Andrejem Kiskou, naznačil Robert Fico, že případná prohra by výrazně ovlivnila jeho další kariéru.
Foto: Reuters

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico údajně zváží odchod z politiky, pokud se mu nepodaří vyhrát v prezidentské volbě nad protikandidátem Andrejem Kiskou.

"Pokud z jakýchkoli důvodů nezískám ve volbách dostatečnou podporu svých voličů, tedy členů nebo sympatizantů Smeru-SD, zvážím své další působení v politice," měl Fico podle agentury SITA prohlásit na pracovním setkání s primátory a starosty ze Smeru-SD v Banské Bystrici.

Ficovo vyjádření agentuře zprostředkovalo několik účastníků setkání, mluvčí strany Monika Počátková ho však odmítla potvrdit nebo komentovat.

Oba kandidáti na slovenského prezidenta jen o několik hodin dříve absolvovali televizní duel, ve kterém zopakovali své dřívější výpady.

"Máte blízko k sektě. Představujete bezpečnostní riziko. (Scientologie) je sekta, je to vymývání mozků," řekl Fico k údajně blízkému vztahu Kisky k scientologům. Premiér už dříve tvrdil, že Kiska si v minulosti nechal vydat knihu ve vydavatelství, které je prý blízké scientologům, nebo přednášel osobám blízkým této církvi.

"Já jsem jasně řekl, že nikdy jsem scientologem nebyl. Já věřím v Boha," reagoval Kiska. Vytkl premiérovi, že pokud scientologové představují riziko pro zemi, měla právě Ficova vláda jejich aktivity zakázat. "Je vaší úlohou, aby takovéto sekty nesměly na Slovensku působit," řekl milionář Ficovi.

Na Slovensku, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, nejsou scientologové státem uznanou církví.

Kiska zase tvrdil, že Fico svou kandidaturou na post hlavy státu prchá z úřadu premiéra v době, kdy se zemi nedaří. Podnikatel také kromě jiného připomněl, že Fico dlouhodobě odmítá odpovědět na otázku, zda se coby opoziční politik v roce 2006 setkal v jednom z bytů v centru Bratislavy se spolumajitelem finanční skupiny Penta Jaroslavem Haščákem, jak to vyplývá z údajného spisu slovenské tajné služby o největší korupční aféře v slovenské politice. Spis unikl na internet na konci roku 2011, dosavadní vyšetřování podle dostupných informací nevedlo k obvinění žádné osoby.

Pomoc na Ukrajinu

Finalisté přímé volby slovenského prezidenta se zhruba týden před rozhodujícím kolem hlasování neshodli v otázce pomoci Ukrajině, která sousedí se Slovenskem a která v uplynulých dnech čelila ruské invazi na poloostrově Krym.

"Ukrajinští politici mají zvláštní představu, že Evropa se poskládá a že jim všechno zaplatí. Slovensko nebude dávat Ukrajině žádné peníze z vlastního rozpočtu," tvrdil premiér. Kiska naopak oponoval, že Bratislava by se měla přiklonit k tomu, aby EU Kyjevu pomohla. "Nejhorší situace by byla, pokud by se Ukrajina dostala do vnitřních problémů a nestability," poznamenal Kiska.

Evropská komise dříve v tomto týdnu schválila návrh půjčky ve výši jedné miliardy eur (27 miliard korun) pro Ukrajinu ke zmírnění potíží země s platební bilancí.

Fico v televizním duelu nezopakoval svá dřívější tvrzení, že Kiska je podle něj kvůli svým bývalým podnikatelským aktivitám lichvářem. Kiska za tyto výroky podal na Fica trestní oznámení za pomluvu. Občanský kandidát na prezidenta a jeho příbuzní zbohatli na prodeji společností, které kromě jiného nabízely katalogový prodej a financování koupě spotřebního zboží na splátky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy