Tohle Brusel nezažil 20 let. Summit o Ukrajině je nevídaně klidný, spory se odkládají

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
24. 3. 2023 12:16
Evropští politici prožívají jeden z nejklidnějších summitů EU za poslední roky. Jak debata o pomoci Ukrajině, tak o odpovědi na masivní dotování amerických výrobců "čistých" technologií probíhá nad očekávání smírně. Konec prvního dne bruselské schůzky přišel ve čtvrtek večer ve 21:19, což se tu podle pamětníků dvacet let nestalo.
Estonská premiérka Kaja Kallasová na summitu EU v Bruselu.
Estonská premiérka Kaja Kallasová na summitu EU v Bruselu. | Foto: Reuters

"Včerejší Evropská rada byla velmi konsenzuální," shrnul v pátek dopoledne na úvod druhého dne schůzky premiér Petr Fiala (ODS). "Jsem rád, že i po roce trvání ruské agrese na Ukrajině je pozice Evropské unie jednotná, silná a rozhodná. Nijak neoslabuje naše odhodlání Ukrajinu podporovat," dodal.

Hladké debaty způsobuje hlavně to, že politici dostali k posvěcení už víceméně hotové dohody. Případně se vyhnuli technickým detailům, které by mohly vést ke sporům. 

Evropští politici tak konkrétně schválili uvolnění dvou miliard eur na nákup munice pro Ukrajinu. Zemi čelící brutální ruské agresi by to mělo zajistit milion kusů dělostřeleckých granátů v následujících měsících. 

Dohodu, která původně vzbuzovala vášně, protože EU si jí poprvé společným nákupem objedná smrtonosné zbraně pro třetí stát, dojednali na začátku týdne ministři zahraničí. Česko se podle dřívějších vyjádření premiéra Fialy bude na dodávkách nové munice pro Ukrajinu podílet. Náklady na to se mu proplatí ze zmíněných dvou miliard eur.

Únosy ukrajinských dětí

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek oznámila iniciativu na záchranu ukrajinských dětí unesených ruskými jednotkami. Ukrajinci mluví o desítkách tisíc takto zmapovaných případů. Sama von der Leyenová vyčíslila počet dětí ukradených svým ukrajinským rodičům a zavlečeným k adopci do Ruska na víc než šestnáct tisíc.

"Dohodli jsme se s polským premiérem Mateuszem Morawieckým na uspořádání konference, jejímž cílem bude získat co největší mezinárodní pomoc pro pátrání a návrat těchto dětí jejich rodičům," oznámila von der Leyenová. Únosy dětí z dobytých území na Ukrajině označila za připomínku "nejtemnějších časů našich dějin". Už jen to podle ní ospravedlňuje vydání mezinárodního zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina, což Mezinárodní trestní soud udělal minulý týden. 

Téma se viditelně dotklo také Petra Fialy. "Toto je velmi důležité. Únosy ukrajinských dětí pokládám za něco mimořádně odporného. Tím se Rusko přibližuje těm nejhorším režimům, jaké známe z minulosti," řekl český premiér v Bruselu. 

Členské státy EU jsou podle něj odhodlány věc řešit. "Evropská rada to velmi silně vnímá. Jsme připraveni se podílet na všech krocích, které tomu zabrání, budou tomu bránit a povedou k potrestání těch, kteří to dělají," konstatoval Fiala.

Diskuse o jádru

V ekonomické části debaty hrozil spor o jadernou energetiku kvůli ostrému odporu části států vůči nukleárnímu štěpení. Evropská komise v posledních dnech představila dva legislativní návrhy týkající se "čisté" energie do budoucna a v obou počítá s jádrem jako se zdrojem, který bude mít nárok na veřejnou podporu. Komise ale mluví jen o malých modulárních reaktorech, které zatím neexistují. Nikoli o podpoře jaderné technologie jako takové.

"Jen ta nejšpičkovější jaderná technologie bude mít nárok na plnou podporu, ne všechno jádro," potvrdila von der Leyenová. Kdyby s touto definicí souhlasila většina členských států, dostavba Dukovan by nedostala preferenční režim v podobě třeba jednoduššího povolovacího procesu.

"Budeme usilovat o to, aby byly akceptovány nejen malé modulární reaktory a reaktory čtvrté generace, ale i třetí generace," vytyčil proto Fiala strategii české vlády do následujících týdnů. "Pokud chceme jako EU naplňovat klimatické cíle, musíme počítat i s jadernou energetikou," doplnil šéf české vlády.

Video: Rusové na Ukrajině používají nevídanou taktiku (17. 3. 2023)

Rusové používají nevídanou taktiku. Je jiná než útok lidskou vlnou, tvrdí historik. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy