Fenomén Trump. Průzkumy mu fandí, politici ho odsuzují

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
21. 7. 2015 18:00
Podle posledního průzkumu podporuje realitního magnáta skoro čtvrtina dotázaných příznivců republikánů.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Devětašedesátiletý obchodní magnát Donald Trump je dobře znám v USA i zbytku světa. Přesto málokdo čekal, že bude pro mnoho Američanů také nejlepším možným kandidátem na prezidenta USA.

Hned několik průzkumů veřejného mínění to potvrdilo.

Ten zatím poslední zveřejnil v pondělí The Washington Post.  Podle něj za ním stojí skoro čtvrtina všech dotázaných (tedy nejvíce ze všech) příznivců Velké staré strany, jak se republikánům přezdívá. A to přes to, že leckteré jeho názory nejsou ve shodě s republikánskou ideologií. A že jeho cestu do Bílého domu nedláždí klasická volební kampaň.

Trump má aktuálně skoro dvakrát větší podporu než momentálně druhý Scott Walker – republikánský guvernér Wisconsinu. Navzdory příznivým preferencím ale nemá zdaleka vyhráno.

Zmiňovaný průzkum byl totiž spuštěn jen krátce před tím, než se realitní magnát dopustil výroku, který mu může mezi republikány zásadně uškodit.

Kopnutí do veterána

Donald Trump přednesl o víkendu projev, v němž se vysmíval svému stranickému rivalovi, bývalému prezidentskému kandidátovi a dekorovanému veteránovi vietnamské války Johnu McCainovi.

Prohlásil, že ve skutečnosti žádným válečným hrdinou není.

"Není to válečný hrdina," řekl. "Lidé ho měli za válečného hrdinu kvůli tomu, že byl zajat," pokračoval s tím, že on sám má "rád lidi, kteří se zajmout nenechali".

Jeho slova následně odmítli jak demokraté, tak jeho spolustraníci. Jeb Bush, který skončil v průzkumu mezi republikány třetí, Trumpův sobotní výrok označil za "hanlivý útok".

Bývalý guvernér Texasu Rick Perry řekl, že Trump je pro prezidentský úřad "nezpůsobilý“, a vyzval ho, aby z klání odstoupil. "Donald Trump by se měl ihned omluvit za útok na senátora McCaina a všechny veterány, kteří chránili naši zemi a sloužili jí," dodal.

McCaina bránil i Mitt Romney, jeho stranický soupeř z prezidentských primárek v roce 2008. Senátor Ted Cruz odmítl komentář odsoudit s tím, že se nehodí kritizovat žádného kolegu – tedy ani Trumpa samotného.

Není to ostatně poprvé. Cruz často hájí Trumpovy ostré výroky, například ty adresované imigrantům z Mexika.

Průzkum

Republikánská strana

  • Donald Trump: 24 procent
  • Scott Walker: 13 procent
  • Jeb Bush: 12 procent

Demokratická strana

  • Hillary Clintonová: 68 procent
  • Bernie Sanders: 16 procent

(Joe Biden není započítán)

Zdroj: The Washington Post

Strach z opakování roku 1992

Až dosud se přitom republikáni v kritice Trumpa mírnili. Jedním z důvodů byla "nepříjemnost", která stranu potkala v roce 1992.

Proti  demokratovi a republikánovi tehdy o Bílý dům bojoval Ross Perot. Nakonec sice nevyhrál, oba kandidáty ale obral o řadu voličů, čímž podle expertů přispěl k výhře Billa Clintona.

Pokud tedy republikáni Trumpa rozzlobí, může populární obchodník kandidovat za třetí stranu. A 24 let starý scénář se může opakovat.

Vědom si toho ostatně je i sám Donald Trump. Na otázku, zda může slíbit, že nebude kandidovat jako nezávislý, odpověděl: "Ne. Tohle na záznam neřeknu". "Tato země má ohromný potenciál," citovala ho agentura Bloomberg.

Média ho milují

Donald Trump si oblibu získal zejména díky své televizní reality show The Apprentice v televizi NBC. Známý je i v Česku – a to díky dnes už rozpadlému manželství s českou rodačkou Ivanou Zelníčkovou.

S myšlenkou kandidovat do Bílého domu obchodní magnát na trhu s nemovitostmi koketoval už několik desítek let. Teprve teď se ale rozhodl přejít k akci.

Kandidaturu oznámil 16. června 2015. Jeho následný skok v oblibě je zřejmě vyvolaný zájmem médií, která se rozsáhle věnují jeho kontroverzním komentářům.

Server The Huffington Post mediální vzorec popisuje následovně: "Trump učiní kontroverzní výrok, to vede k titulkům a snadnému 'krmivu' pro experty, kteří se proti němu postaví v kabelovém vysílání. On se pak přemístí na Twitter, aby reagoval na své kritiky, což vede k dalším zprávám. Média dávají Trumpovi publicitu, kterou si užívá, zatímco sama získávají 'kliky'."

Kontroverzní slova a snadná rozpoznatelnost ve změti kandidátů bojujících o Bílý dům mají média v oblibě. Podobně jako Trump z toho dočasně těžily například Sarah Palinová (v roce 2008) či Michelle Bachmannová (o tři roky později).

Populární byl v roce 2011 i černošský kandidát Herman Cain. Jeho výroky - které později odvolal - směřovaly hlavně proti muslimům. Proslavila ho i věta "já jsem opravdový černoch", v níž se srovnával s prezidentem Barackem Obamou.

O body ho pak připravila až řada nařčení ze sexuálního obtěžování, připomíná server The Guardian.

Kampaň jinak

Trumpova kampaň není úplně typická. Jak sám upozorňuje, nevěnuje se jí na 100 procent. Nedostatek kvalifikace v otázkách zahraniční politiky neřeší. Komentátoři navíc podotýkají, že k dispozici nejsou ani jeho dlouhodobé postoje.

"Realitou je, že pan Trump se v tuto chvíli tasí s něčím, co vyžaduje jen poskrovnu plánování, výdajů a organizace: dává hlas hlubokému vzteku v řadách republikánských voličů - ohledně hospodářského vysídlování, nedovoleného přistěhovalectví a oslabené pozice Ameriky ve světě," komentoval jeho úsilí deník The New York Times.

Odepisovat Donalda Trumpa s tím, že šance uspět nemá žádné, je ale předčasné. "Trumpovi přívrženci jsou zklamaní. Ale zklamali se v McCainovi, médiích a v řízení strany. Ne v Trumpovi," upozorňuje server Politico.

 

Právě se děje

Další zprávy