Trump ani podruhé neuspěl. Havajský soud pozastavil platnost nového protiimigračního dekretu

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 3. 2017 11:21
Havajský federální soudce Derrick Watson ve středu vyhověl žalobě a zablokoval nový protiimigrační dekret prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Podle havajské prokuratury je exekutivní nařízení, které zakazuje vstup občanům šesti zemí do USA a které pozastavuje americké přistěhovalecké programy, diskriminační stejně jako lednový dekret. I ten tehdy soudy pozastavily. Prezident Trump verdikt soudu zkritizoval. Proti rozhodnutí se bude odvolávat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Nový protiimigrační dekret prezidenta Spojených států Donalda Trumpa nezačne od čtvrtka platit, jak se předpokládalo. O pozastavení účinnosti ve středu rozhodl federální soud na Havaji.

Donald Trump rozhodnutí soudu tvrdě zkritizoval, verdikt označil za bezprecedentní soudní přestřelek.

"Tento verdikt nás v očích ostatních oslabí," řekl Trump s tím, že je připraven se bránit a případ dovést třeba i k Nejvyššímu soudu. "A my vyhrajeme," dodal.

Proti novému dekretu se vedle Havaje ohradilo několik dalších amerických států. Podle havajské prokuratury je exekutivní nařízení, které zakazuje vstup občanům šesti zemí do USA a které pozastavuje americké přistěhovalecké programy, diskriminační stejně jako lednový dekret. I ten tehdy soudy pozastavily.

Středeční verdikt znamená, že havajský federální soudce Derrick Watson vyhověl žalobě, která žádala o předběžné zablokování dekretu. Havajská prokuratura žalobu postavila na tom, že obyvatele tohoto ostrovního státu USA nebudou moci navštěvovat jejich neameričtí příbuzní, kteří žijí v některé z šesti převážně muslimských zemí postižených Trumpovým zákazem.

Stát Havaj rovněž argumentovat tím, že exekutivní nařízení by poškodilo turistický průmysl a zkomplikovalo nábor zahraničních studentů a pracovníků.

Federální soud na Havaji zablokoval dekret jen pár hodin předtím, než měl vstoupit v platnost.

Soudce odmítl tvrzení vlády, že účelem zákazu vstupu obyvatel šesti zemí do USA je posílení národní bezpečnosti, a nikoli diskriminace. Argumenty vlády označil za "nelogické" a poukázal na "zásadní a nepopiratelné důkazy náboženské předpojatosti".

"Dekret sice nezmiňuje islám konkrétně, ale objektivní pozorovatel dospěje k názoru, že dekret byl vydán za účelem znevýhodnit konkrétní náboženství," konstatoval soudce Watson, který byl jmenován předchozím demokratickým prezidentem Barackem Obamou.

Obrátíme se k soudu

Americká vláda už počátkem týdne soudce požádala, aby předběžné opatření blokující platnost prezidentského dekretu nevydával. Argumenty proti dekretu označila za "čirou spekulaci". Trumpova administrativa rovněž tvrdila, že nové nařízení je přepracované tak, aby respektovalo zákony USA.

Proti verdiktu havajského soudu se tak ohradilo už i americké ministerstvo spravedlnosti, které přislíbilo nařízení i v budoucnu hájit před soudem. V prohlášení podle AP také poznamenalo, že dekret spadá do prezidentovy kompetence chránit bezpečnost země.

Nový dekret, který Trump podepsal 6. března, měl na tři měsíce pozastavit vydávání nových víz občanům Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie s tím, že dříve vydaná víza zůstávají v platnosti. V účinnost měl vstoupit původně dnes, rozhodnutí soudu ale platnost předběžně pozastavilo. Středeční verdikt má celoamerickou platnost.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Maláčová: Pokud letos porostou ceny, ČSSD opět navrhne mimořádný příspěvek pro důchodce

Pokud letos porostou ceny, ČSSD ve vládě zase navrhne výplatu mimořádného příspěvku k penzi, řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Loni důchodci dostali 5000 Kč.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 11 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy