Federalizace a společná vláda, nebo radikální zeštíhlení? Europoslanci se dohadovali o reformě EU

ČTK ČTK
14. 2. 2017 19:00
Jediné, na čem se europoslanci v úterní debatě o budoucnosti Evropské unie shodli, je fakt, že unie nemůže nadále fungovat beze změn. Jaký charakter však mají mít, na to zazněly desítky různých názorů. Zástupci lidovců a socialistů předložili návrh počítající s posílením společné ostrahy hranic, sjednocením některých daňových pravidel či prohloubením hospodářské a měnové unie. Naopak se změnou klíčové evropské smlouvy počítá návrh předsedy klubu liberálů Belgičana Guye Verhofstadta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Štrasburk - Evropští poslanci přišli s několika návrhy, jak po odchodu Británie reformovat Evropskou unii, aby opět získala důvěru obyvatel členských zemí. Zatímco jedna z variant počítá se změnami typu dokončení bankovní unie, které je možné provést bez úprav lisabonské smlouvy o fungování unie, radikálnější návrh míří k federalizaci a zavedení společné vlády.

Kritici z řad europoslanců tvrdí, že unie by se měla vydat opačným směrem a výrazně zeštíhlit své instituce.

Jediné, na čem se v úterní debatě europoslanci shodli, je fakt, že unie nemůže nadále fungovat beze změn. Jaký charakter však mají mít, na to zazněly desítky různých názorů.

"Nabízí se spousta možností"

Zástupci dvou největších frakcí, lidovců a socialistů, předložili návrh počítající s posílením společné ostrahy hranic, sjednocením některých daňových pravidel či prohloubením hospodářské a měnové unie. Podle textu je možné tyto změny provést v rámci současné základní smlouvy upravující fungování EU.

"Lisabonská smlouva nabízí spoustu možností, jak se vyrovnat se současnými výzvami jako jsou migrační krize či hrozby terorismu," prohlásil jeden z předkladatelů návrhu, německý lidovecký poslanec Elmar Brok s tím, že jednou z možností, jak docílit efektivnějšího fungování unie je posílit většinové rozhodování členských států, což by ztížilo možnost veta.

Naopak se změnou klíčové evropské smlouvy počítá návrh předsedy klubu liberálů Belgičana Guye Verhofstadta. Doporučuje hlubší reformy, mezi nimiž figuruje zeštíhlení Evropské komise, která by se měla více podobat evropské vládě s vlastními ministry. Změnou by podle něj měl projít i systém voleb a podoba Evropské rady zastupující jednotlivé členské státy. Země eurozóny by měly vlastního ministra financí a společnou daňovou politiku.

"Evropa potřebuje novou vizi, jen poté se lidé budou opět ztotožňovat s evropskými ideály," argumentoval Verhofstadt, podle něhož jeho návrh omezí přebujelou a nefungující evropskou byrokracii a umožní efektivnější fungování institucí.

"Nebudujte dvourychlostní EU"

Třetí a poslední návrh předložený v úterý se zabývá změnami rozpočtových pravidel zemí eurozóny.

Během debaty o usneseních, o nichž budou poslanci hlasovat ve čtvrtek, zaznělo několik kritických názorů, podle nichž reformy míří špatným směrem a měly by spíše vést k volnější unii, kterou požaduje část voličů. Podle některých europoslanců je chybou pokračovat v budování "dvourychlostní" unie a oddělovat fungování eurozóny od zbytku EU.

Čeští poslanci EP mají k návrhům různý postoj. Poslanec za ANO Pavel Telička patřící do Verhofstadtovy frakce považuje předložené texty za dobrý začátek diskuse o nutných reformách. " Jsou před námi výzvy, EU není dost rychlá v řešení některých problémů," prohlásil během diskuse na plénu.

Zásadnější výhrady mají čeští zástupci Evropské lidové strany, pro něž jsou zvláště návrhy šéfa liberálů příliš radikální.

"Nesouhlasím s posilováním federalizace a centralizovaného rozhodování," uvedla poslankyně Michaela Šojdrová, podle níž je nepřijatelné například vytvoření silné pozice ministra financí či vyloučení zemí nepoužívajících euro z rozhodování o některých otázkách. "Souhlasím s některými dílčími návrhy jako vytvoření obranné unie či návrh na jedno sídlo evropského parlamentu," dodala lidovecká politička.

Pokud budou usnesení schválena, začne o těchto reformách diskuse mezi parlamentem, Evropskou komisí a členskými státy.

Místopředseda EK Frans Timmermans dal najevo skepsi ohledně Verhovstadtových "federalizačních" návrhů vyžadujících změnu lisabonské smlouvy. "Ta momentálně není v agendě členských států," prohlásil s odkazem na malou ochotu ke změnám základních pravidel fungování unie.

Kulatý stůl Aktuálně.cz o Evropské unii na téma Bezpečnost v Evropě. | Video: Ondřej Houska
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy