FBI zatkla mladíka, který dokázal zastavit virus WannaCry. Čelí obvinění, že sám vytvořil jiný

Zahraničí Zahraničí
4. 8. 2017 13:09
Teprve 23letý britský mladík Marcus Hutchins je obviněn z toho, že před třemi roky vytvořil takzvaného trojského koně, který mezi lety 2014 a 2015 napadal internetové bankovnictví. Podle amerického právníka by mu mohlo hrozit až 40 let vězení. Zpráva o jeho zadržení vyvolala mezi jeho kolegy šok. Podle nich udělaly americké úřady chybu. Hutchins se v květnu proslavil tím, že dokázal zastavit nebezpečný virus WannaCry, který zasáhl více než 150 zemí světa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Před necelými třemi měsíci se proslavil hrdinským činem, když dokázal zastavit nebezpečný virus WannaCry, který postihl více než 150 zemí světa. Ve středu mladého Brita Marcuse Hutchinse zadržela FBI kvůli podezření, že sám vytvořil jiný škodlivý program.

Jde o takzvaného trojského koně známého pod názvem Kronos, který od roku 2014 do roku 2015 kradl přihlašovací údaje uživatelům internetového bankovnictví napříč evropskými zeměmi nebo i v Kanadě.

Teprve 23letého mladíka zadrželi ve středu na letišti v Las Vegas, když se vracel z každoročních konferencí expertů na kybernetickou bezpečnost Black Hat a DefCon. Obvinění, kvůli kterým stane před americkým soudem, se týkají jeho údajné činnosti v letech 2014 a 2015.

Hutchins vede blog o malwarech a podle jeho známých a spolupracovníků nemá s vývojem trojského koně nic společného. Sám podle jejich svědectví věnuje svůj volný čas zastavování podobných útoků, píše britská BBC.

Pokud se však prokáže jeho vina, hrozí mu podle amerického právníka Tora Ekelanda až 40 let ve vězení.

Virus WannaCry, který Hutchins pomohl zastavit, se šířil v polovině května. Uživatelům zabraňoval v přístupu k infikovaným počítačům a vyžadoval zaplacení výkupného. Během několika málo dní se rozšířil do více než 150 zemí světa a infikoval přes 250 000 počítačů.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy