FBI zatkla mladíka, který dokázal zastavit virus WannaCry. Čelí obvinění, že sám vytvořil jiný

Zahraničí Zahraničí
4. 8. 2017 13:09
Teprve 23letý britský mladík Marcus Hutchins je obviněn z toho, že před třemi roky vytvořil takzvaného trojského koně, který mezi lety 2014 a 2015 napadal internetové bankovnictví. Podle amerického právníka by mu mohlo hrozit až 40 let vězení. Zpráva o jeho zadržení vyvolala mezi jeho kolegy šok. Podle nich udělaly americké úřady chybu. Hutchins se v květnu proslavil tím, že dokázal zastavit nebezpečný virus WannaCry, který zasáhl více než 150 zemí světa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Před necelými třemi měsíci se proslavil hrdinským činem, když dokázal zastavit nebezpečný virus WannaCry, který postihl více než 150 zemí světa. Ve středu mladého Brita Marcuse Hutchinse zadržela FBI kvůli podezření, že sám vytvořil jiný škodlivý program.

Jde o takzvaného trojského koně známého pod názvem Kronos, který od roku 2014 do roku 2015 kradl přihlašovací údaje uživatelům internetového bankovnictví napříč evropskými zeměmi nebo i v Kanadě.

Teprve 23letého mladíka zadrželi ve středu na letišti v Las Vegas, když se vracel z každoročních konferencí expertů na kybernetickou bezpečnost Black Hat a DefCon. Obvinění, kvůli kterým stane před americkým soudem, se týkají jeho údajné činnosti v letech 2014 a 2015.

Hutchins vede blog o malwarech a podle jeho známých a spolupracovníků nemá s vývojem trojského koně nic společného. Sám podle jejich svědectví věnuje svůj volný čas zastavování podobných útoků, píše britská BBC.

Pokud se však prokáže jeho vina, hrozí mu podle amerického právníka Tora Ekelanda až 40 let ve vězení.

Virus WannaCry, který Hutchins pomohl zastavit, se šířil v polovině května. Uživatelům zabraňoval v přístupu k infikovaným počítačům a vyžadoval zaplacení výkupného. Během několika málo dní se rozšířil do více než 150 zemí světa a infikoval přes 250 000 počítačů.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy