FBI zatkla mladíka, který dokázal zastavit virus WannaCry. Čelí obvinění, že sám vytvořil jiný

Zahraničí Zahraničí
4. 8. 2017 13:09
Teprve 23letý britský mladík Marcus Hutchins je obviněn z toho, že před třemi roky vytvořil takzvaného trojského koně, který mezi lety 2014 a 2015 napadal internetové bankovnictví. Podle amerického právníka by mu mohlo hrozit až 40 let vězení. Zpráva o jeho zadržení vyvolala mezi jeho kolegy šok. Podle nich udělaly americké úřady chybu. Hutchins se v květnu proslavil tím, že dokázal zastavit nebezpečný virus WannaCry, který zasáhl více než 150 zemí světa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Před necelými třemi měsíci se proslavil hrdinským činem, když dokázal zastavit nebezpečný virus WannaCry, který postihl více než 150 zemí světa. Ve středu mladého Brita Marcuse Hutchinse zadržela FBI kvůli podezření, že sám vytvořil jiný škodlivý program.

Jde o takzvaného trojského koně známého pod názvem Kronos, který od roku 2014 do roku 2015 kradl přihlašovací údaje uživatelům internetového bankovnictví napříč evropskými zeměmi nebo i v Kanadě.

Teprve 23letého mladíka zadrželi ve středu na letišti v Las Vegas, když se vracel z každoročních konferencí expertů na kybernetickou bezpečnost Black Hat a DefCon. Obvinění, kvůli kterým stane před americkým soudem, se týkají jeho údajné činnosti v letech 2014 a 2015.

Hutchins vede blog o malwarech a podle jeho známých a spolupracovníků nemá s vývojem trojského koně nic společného. Sám podle jejich svědectví věnuje svůj volný čas zastavování podobných útoků, píše britská BBC.

Pokud se však prokáže jeho vina, hrozí mu podle amerického právníka Tora Ekelanda až 40 let ve vězení.

Virus WannaCry, který Hutchins pomohl zastavit, se šířil v polovině května. Uživatelům zabraňoval v přístupu k infikovaným počítačům a vyžadoval zaplacení výkupného. Během několika málo dní se rozšířil do více než 150 zemí světa a infikoval přes 250 000 počítačů.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy