FBI ukázala tváře teroristů z Bostonu. Po jménech pátrá

Martin Novák Michal Žák Martin Novák, Michal Žák
19. 4. 2013 9:13
Do Bostonu přijel prezident Obama, aby uctil oběti útoků na maratonu
Fotografie dvojice mužů, které FBI podezírá z útoků na bostonský maraton.
Fotografie dvojice mužů, které FBI podezírá z útoků na bostonský maraton. | Foto: Reuters

Boston - Americký úřad pro vyšetřování (FBI) zveřejnil záběry tváří obou mužů, které podezírá z pondělního teroristického útoku v Bostonu, a požádal veřejnost o jakoukoliv informaci, která by vedla k jejich identifikaci.

Varoval zároveň, aby se nikdo nepokoušel muže sám zadržet, protože jsou pravděpodobně ozbrojeni a velmi nebezpeční.

Jeden z hledaných mužů měl černou kšiltovku a bundu s bílým tričkem a nesl černý batoh. Druhý podezřelý měl na sobě bílou kšiltovku nasazenou dozadu a také světlou mikinu s kapucí, černou bundu a nesl světlý vak.

Podezřelý na snímku, který ve čtvrtek zveřejnila FBI.
Podezřelý na snímku, který ve čtvrtek zveřejnila FBI. | Foto: Reuters

Policie se dostala na stopu útočníků ve středu díky záznamu průmyslových kamer. Ty zachytily muže, kteří přinesli na místo černé pytle, ve kterých byly schované nálože.

FBI má k dispozici mnoho záběrů z různých úhlů, ale velká část jich snímá místo z dálky. Prověřují se také záběry, které natočili na místě lidé mobilními telefony.

"Na záběrech je mnoho lidí. Není to ale, jako když se díváte na televizi. Je to často nezřetelný a málo ostrý obraz. Nicméně jsme toho názoru, že jeden muž je tam vidět, jak jednoznačně pokládá černý pytel," uvedl jeden z vyšetřovatelů pro list Washington Post.

Bostone, poběžíš znovu!

V bostonské katedrále se ve čtvrtek konala společná bohoslužba všech vyznání za oběti útoků. Dorazili na ni i prezident Barack Obama s manželkou. "Každý z nás byl pohnut útokem na vaše město, každý stojí po vašem boku," řekl.

Druhý z podezřelé dvojice měl bundu s bílým tričkem a na hlavě černou kšiltovku.
Druhý z podezřelé dvojice měl bundu s bílým tričkem a na hlavě černou kšiltovku. | Foto: Reuters

"Budeme s vámi, až se budete učit vstát a chodit a znovu běžet. Nemám pochyb, že poběžíte znovu, jelikož k tomu jsou Bostoňané stvořeni," řekl za velkého potlesku.

"Možná budeme na chvíli sraženi na kolena, ale znovu vstaneme, poběžíme vpřed a dokončíme závod... Příští rok, třetí pondělí v dubnu, se závod zase poběží, to se vsaďte! Musí být zcela jasné, že si vybrali špatné město."

Obama přijel do Bostonu den poté, co mu byl adresován do Bílého domu dopis obsahující smrtelně jedovatý ricin. Odesílatel Paul Kevin Curtis z Mississippi už byl obviněn, bude-li odsouzen, hrozí mu až 15 let za mřížemi.

Případ však pravděpodobně nijak nesouvisí s bostonským krveprolitím.

Pátrání pokračuje

Úterní zpráva, že jeden z podezřelých už je ve vazbě, se ukázala být fámou a úřady vyzvaly americká média, aby se ve snaze přinášet co nejrychleji nové informace poněkud "brzdila" - v zájmu vyšetřování.

Reagují tak i na dezinformace, které se od pondělí šířily hlavně kvůli neověřeným zprávám ze sociální sítě Twitter. Například o dalších nalezených pěti náložích, o výbuchu v bostonské knihovně.

Foto: Reuters

Policie naopak ve čtvrtek zpřesnila údaje o čase, který uplynul mezi prvním a druhým výbuchem. Bylo to pouze dvanáct sekund, nikoliv původně oznámených patnáct.

Jako bomby pachatelé použili tlakové hrnce naplněné úlomky kovu, hřebíky a ložiskovými kuličkami. Jelikož je tuto nálož snadné vyrobit doma a rychle, měla FBI původně obavu, že pátrání může trvat velmi dlouho. Záběry kamer ale přinesly zlom.

Stále není jasné, k jaké skupině či komunitě útočníci patří. Jisté je jen to, že způsob, jakým bomby sestavili, se objevuje často na internetových stránkách sympatizujících s Al-Káidou a radikálním islamismem.

Což ale samo o sobě neznamená, že pachatelem jsou islamisté.

 

Právě se děje

Další zprávy