FBI ukázala tváře teroristů z Bostonu. Po jménech pátrá

Martin Novák Michal Žák Martin Novák, Michal Žák
19. 4. 2013 9:13
Do Bostonu přijel prezident Obama, aby uctil oběti útoků na maratonu
Fotografie dvojice mužů, které FBI podezírá z útoků na bostonský maraton.
Fotografie dvojice mužů, které FBI podezírá z útoků na bostonský maraton. | Foto: Reuters

Boston - Americký úřad pro vyšetřování (FBI) zveřejnil záběry tváří obou mužů, které podezírá z pondělního teroristického útoku v Bostonu, a požádal veřejnost o jakoukoliv informaci, která by vedla k jejich identifikaci.

Varoval zároveň, aby se nikdo nepokoušel muže sám zadržet, protože jsou pravděpodobně ozbrojeni a velmi nebezpeční.

Jeden z hledaných mužů měl černou kšiltovku a bundu s bílým tričkem a nesl černý batoh. Druhý podezřelý měl na sobě bílou kšiltovku nasazenou dozadu a také světlou mikinu s kapucí, černou bundu a nesl světlý vak.

Podezřelý na snímku, který ve čtvrtek zveřejnila FBI.
Podezřelý na snímku, který ve čtvrtek zveřejnila FBI. | Foto: Reuters

Policie se dostala na stopu útočníků ve středu díky záznamu průmyslových kamer. Ty zachytily muže, kteří přinesli na místo černé pytle, ve kterých byly schované nálože.

FBI má k dispozici mnoho záběrů z různých úhlů, ale velká část jich snímá místo z dálky. Prověřují se také záběry, které natočili na místě lidé mobilními telefony.

"Na záběrech je mnoho lidí. Není to ale, jako když se díváte na televizi. Je to často nezřetelný a málo ostrý obraz. Nicméně jsme toho názoru, že jeden muž je tam vidět, jak jednoznačně pokládá černý pytel," uvedl jeden z vyšetřovatelů pro list Washington Post.

Bostone, poběžíš znovu!

V bostonské katedrále se ve čtvrtek konala společná bohoslužba všech vyznání za oběti útoků. Dorazili na ni i prezident Barack Obama s manželkou. "Každý z nás byl pohnut útokem na vaše město, každý stojí po vašem boku," řekl.

Druhý z podezřelé dvojice měl bundu s bílým tričkem a na hlavě černou kšiltovku.
Druhý z podezřelé dvojice měl bundu s bílým tričkem a na hlavě černou kšiltovku. | Foto: Reuters

"Budeme s vámi, až se budete učit vstát a chodit a znovu běžet. Nemám pochyb, že poběžíte znovu, jelikož k tomu jsou Bostoňané stvořeni," řekl za velkého potlesku.

"Možná budeme na chvíli sraženi na kolena, ale znovu vstaneme, poběžíme vpřed a dokončíme závod... Příští rok, třetí pondělí v dubnu, se závod zase poběží, to se vsaďte! Musí být zcela jasné, že si vybrali špatné město."

Obama přijel do Bostonu den poté, co mu byl adresován do Bílého domu dopis obsahující smrtelně jedovatý ricin. Odesílatel Paul Kevin Curtis z Mississippi už byl obviněn, bude-li odsouzen, hrozí mu až 15 let za mřížemi.

Případ však pravděpodobně nijak nesouvisí s bostonským krveprolitím.

Pátrání pokračuje

Úterní zpráva, že jeden z podezřelých už je ve vazbě, se ukázala být fámou a úřady vyzvaly americká média, aby se ve snaze přinášet co nejrychleji nové informace poněkud "brzdila" - v zájmu vyšetřování.

Reagují tak i na dezinformace, které se od pondělí šířily hlavně kvůli neověřeným zprávám ze sociální sítě Twitter. Například o dalších nalezených pěti náložích, o výbuchu v bostonské knihovně.

Foto: Reuters

Policie naopak ve čtvrtek zpřesnila údaje o čase, který uplynul mezi prvním a druhým výbuchem. Bylo to pouze dvanáct sekund, nikoliv původně oznámených patnáct.

Jako bomby pachatelé použili tlakové hrnce naplněné úlomky kovu, hřebíky a ložiskovými kuličkami. Jelikož je tuto nálož snadné vyrobit doma a rychle, měla FBI původně obavu, že pátrání může trvat velmi dlouho. Záběry kamer ale přinesly zlom.

Stále není jasné, k jaké skupině či komunitě útočníci patří. Jisté je jen to, že způsob, jakým bomby sestavili, se objevuje často na internetových stránkách sympatizujících s Al-Káidou a radikálním islamismem.

Což ale samo o sobě neznamená, že pachatelem jsou islamisté.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy