FBI prý chtěla bostonského atentátníka jako informátora

ČTK ČTK
29. 3. 2014 16:45
Obhajoba se podle listu The Boston Globe snaží líčit Tamerlana Carnajeva, kterého policie při útěku zastřelila, jako dominantní osobnost, která mladšího bratra k účasti na atentátu přiměla.
Džochar Carnajev vloni u soudu, který mu sdělil obvinění.
Džochar Carnajev vloni u soudu, který mu sdělil obvinění. | Foto: Reuters

Boston - Bratra Džochara Carnajeva obžalovaného z loňského atentátu na maraton v Bostonu se snažil získat ke spolupráci americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Uvedli to v pátek obhájci Džochara Carnajeva, podle kterých se FBI snažil, aby se jeho starší bratr Tamerlan stal informátorem v čečenských a muslimských kruzích.

Tamerlan a Džochar Carnajevovi, kteří pocházejí z Čečenska na kavkazském jihu Ruska, stáli za loňskými dubnovými teroristickými útoky, které si vyžádaly tři mrtvé a 264 zraněných. Šestadvacetiletý Tamerlan později při přestřelce s americkou policií zahynul.

Proces s nyní dvacetiletým Džocharem Carnajevem, kterému hrozí trest smrti, začne 3. listopadu. Jeho obhájci vyzvali prostřednictvím bostonského soudu v pátek FBI, aby poskytl justici veškeré informace týkající se případných kontaktů s Tamerlanem.

Podle obhajoby mohly tyto kontakty ovlivnit Tamerlana Carnajeva před atentáty a být tedy polehčující okolností pro jejich mandanta. Obhajoba se podle listu The Boston Globe snaží líčit Tamerlana jako dominantní osobnost, která mladšího bratra k účasti na atentátu přiměla.

Obhájci uvedli, že jejich žádost se opírá o "informace Carnajevovy rodiny a dalších zdrojů, podle nichž agenti FBI několikrát navštívili rodinu a mluvili s rodiči i s Tamerlanem". "Tamerlana vyslýchali kvůli tomu, co hledal na internetu. Navrhli mu také, aby se stal jejich informátorem v čečenské a muslimské komunitě," uvádí se v žádosti obhajoby.

"Máme důvod se domnívat, že Tamerlan tyto schůzky chybně interpretoval a domníval se, že na něj mají vytvořit tlak. To posílilo jeho paranoiu a jeho problémy vůbec," napsali obhájci.

FBI v pátek odkázal na prohlášení z loňského října. Podle něj "bratři Carnajevové nikdy nebyli zdroji FBI, který se je nikdy ani nesnažil jako zdroje získat".

 

Právě se děje

Další zprávy