U mostu nebo v národním parku. FBI odhalila 40 let starý plán atentátu na Alžbětu II.

ČTK ČTK
26. 5. 2023 12:11
Britská královna Alžběta II. čelila během návštěvy Spojených států v roce 1983 hrozbě atentátu, vyplývá z dokumentů amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), který po loňské smrti panovnice zveřejnil spisy týkající se jejích cest do Spojených států. Úřad, který při nich pomáhal zajišťovat královnino bezpečí, se obával výhrůžek ze strany Irské republikánské armády, uvedl server BBC News.
Symbol smíření - Alžběta II. si třese rukou s bývalým velitelem IRA.
Symbol smíření - Alžběta II. si třese rukou s bývalým velitelem IRA. | Foto: Reuters

O hrozbě se dozvěděl policista, který často navštěvoval irskou hospodu v San Franciscu. Ten varoval federální agenty před mužem, kterého v tomto podniku potkal. Dotyčný mu prý řekl, že se chce pomstít za svou dceru, která "byla v Severním Irsku zabita gumovým projektilem". Výhrůžku vznesl asi měsíc před návštěvou královny Alžběty II. a jejího manžela prince Philipa v Kalifornii.

"Chtěl se pokusit královně Alžbětě ublížit a chtěl to udělat buď tak, že shodí nějaký předmět z mostu Golden Gate Bridge na královskou jachtu Britannia, až pod ním bude proplouvat, nebo se pokusí královnu Alžbětu zabít při její návštěvě Yosemitského národního parku," uvádí se v dokumentu.

V reakci na tuto hrozbu plánovala FBI "uzavřít chodníky na mostě Golden Gate Bridge, jakmile se jachta přiblíží". Není jasné, jaká opatření byla přijata v Yosemitském parku, ale návštěva se uskutečnila.

Spis o 102 stranách byl v pondělí umístěn na Vault, informační webovou stránku FBI, na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou podaly americké sdělovací prostředky. Mnoho královniných cest do Spojených států, včetně návštěvy západního pobřeží v roce 1983, se uskutečnilo v době zvýšeného napětí uprostřed nepokojů v Severním Irsku.

V roce 1976 byla Alžběta v New Yorku na oslavách dvoustého výročí deklarace nezávislosti. Dokumenty odhalují, jak bylo vydáno předvolání pilotovi za to, že nad parkem Battery proletěl malým letadlem s nápisem "Anglie, vypadni z Irska".

Spisy ukazují, jak FBI zůstala ostražitá vůči tomu, co považovala za reálnou možnost ohrožení nyní již zesnulé královny. V roce 1979 byl zabit lord Mountbatten, příbuzný královny Alžběty a prince Philipa, při pumovém výbuchu, který provedla Irská republikánská armáda.

Před osobní návštěvou zesnulé královny v Kentucky v roce 1989 se v interní zprávě FBI uvádělo, že "možnost ohrožení britské monarchie je ze strany Irské republikánské armády stále aktuální". O zesnulé královně, která vlastnila dostihové koně, je známo, že během svého života několikrát navštívila Kentucky, aby si užila jezdecké zážitky, který tento stát nabízí, včetně Kentucky Derby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

K čínské vesmírné stanici odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů

K čínské vesmírné stanici Tchien-kung v noci na úterý z pouště Gobi odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů, kteří vystřídají dosavadní posádku stanice. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž jde o pátý takový let k čínské vesmírné stanici od roku 2021.

Raketa Dlouhý pochod 2F, která loď nese, z vesmírného střediska v Ťiou-čchüanu na severozápadě Číny odstartovala v 9:31 místního času (3:31 SELČ). Na palubě Šen-čou 16 je podle agentury DPA poprvé i civilista. Vědec Kuej Chaj-čchao se má na vesmírné stanici soustředit na experimenty. Všichni dosavadní čínští astronauti byli členy armády.

Astronauti, kteří byli poslední půlrok na vesmírné stanici, se na Zem vrátí zřejmě v sobotu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy