FBI nabídla přes 70 milionů korun za dopadení hackera

ČTK ČTK
24. 2. 2015 22:08
Hacker je v USA obviněn v souvislosti s údajnou krádeží více než 100 milionů dolarů z účtů v bankách v několika zemích světa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nabídl vůbec nejvyšší odměnu související s počítačovou kriminalitou. Za informace vedoucí k dopadení či usvědčení ruského hackera Jevgenije Bogačova vypsala policie odměnu tři miliony dolarů (72,6 milionu korun).

Bogačov je v USA obviněn v souvislosti s údajnou krádeží více než 100 milionů dolarů z účtů v bankách v několika zemích světa.

Americké ministerstvo spravedlnosti loni Bogačeva obvinilo, že stál v čele skupiny hackerů, kteří prostřednictvím série virových útoků nazvané GameOver Zeus napadli statisíce počítačů po celém světě a z on-line bankovních účtů ukradli zmíněnou částku. Čelí obvinění ze spiknutí, bankovního podvodu či praní špinavých peněz.

Administrativa prezidenta Baracka Obamy v poslední době pod vlivem hackerských útoků na společnost Sony Pictures či některé úřady učinila z kybernetické bezpečnosti jedno ze svých stěžejních témat a pokouší se efektivněji bojovat proti hackerům.

Další hacker byl vydán

Před dvěma týdny se Washingtonu podařilo docílit vydání jiného Rusa Vladimira Drinkmana, označovaného za jednoho z pěti nejnebezpečnějších hackerů na světě, který byl v USA obviněn z krádeží a podvodů a hrozí mu 20 let vězení. Drinkmana vydalo Nizozemsko, kde byl předtím odsouzen. Moskva proti jeho extradici protestovala.

Bogačov podle ruských médií žije ve městě Anapa na ruském pobřeží Černého moře a svůj dům za celý život prakticky neopustil. "Ze svého obýváku dal dohromady skupinu Rusů, Ukrajinců a Angličanů, kteří dokázali během jediného útoku ukrást z kont několika amerických firem sedm milionů dolarů," uvedla na svém webu televize Rossija segodňa.

Specialitou Bogačova jsou údajně "vyděračské" viry, které se usadí na pevném disku a hrozí smazáním dat, pokud majitel napadeného počítače nezaplatí.

Poté, co Spojené státy vyhlásily protiruské sankce, je Bogačov považován ve své vlasti za hrdinu. Ruské úřady projevují jen málo ochoty spolupracovat při jeho zadržení. "Policejní velitel v Anapě by mu nejraději pověsil na hruď metál," uvedla ruská televize.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

TOP 09 podala podnět vrchnímu státnímu zastupitelství. Chce, aby prošetřilo dotace pro Agrofert

TOP 09 v úterý podala podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, aby prošetřilo, zda při poskytování dotací firmě Agrofert není páchán trestný čin. Opoziční strana to uvedla v tiskové zprávě. Ve svém podání kritizuje oznámení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Trestní oznámení kvůli vyplácení dotací podali už před týdnem opoziční Piráti.

TOP 09 kritizuje také dopis tajemníka ministerstva zemědělství Jana Sixty, o kterém informovala média. Tajemník v něm úřadům a firmám spadajícím pod ministerstvo píše, že Agrofert se může účastnit soutěží o veřejné peníze. "Státní úředníci a orgány musí vždy hájit primárně zájmy státu a jeho občanů, a ne zájmy jednoho soukromého holdingu," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy