FBI měla informace o atentátníkovi z Bostonu. Přešla je

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
11. 4. 2014 7:50
Podle nové zprávy inspektorů agent FBI nekontaktoval úřady v Bostonu, nenavštívil mešitu, ani nehovořil s ženou nebo přáteli podezřelého. O riziku Američany informovali Rusové.
Džochar Carnajev.
Džochar Carnajev. | Foto: Reuters

Washington - Americké úřady včetně tajných služeb v roce 2011 nevěnovaly náležitou pozornost informacím, které mohly upozornit na chystaný teroristický útok na bostonský maraton. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zprávy inspektorů dohlížejících na činnost amerických zpravodajských služeb.

Americké rozvědky přešly informace, které měly upozornit na jednoho ze strůjců atentátu Tamerlana Carnajeva. Nevěnovaly jim pozornost.

Šestadvacetiletý Tamerlan při přestřelce s americkou policií po atentátu zahynul. Jeho mladší bratr Džochar byl zatčen a hrozí mu trest smrti. Bratři pocházejí z Čečenska na kavkazském jihu Ruska.

Šumy v komunikaci nastaly jak mezi jednotlivými americkými rozvědkami, tak mezi Spojenými státy a Ruskem.

Ruská tajná služba v roce 2011 varovala americké služby, že Tamerlan Carnajev by mohl představovat nebezpečí, ale nedostatek dalších informací vedl k tomu, že Američané riziku nevěnovali dostatečnou pozornost, tvrdí zpráva zveřejněná ve čtvrtek.

Stojí v ní také, že americké úřady později případ uzavřely, protože Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nenašel pojítko mezi Carnajevem a terorismem. Po obdržení informace z Ruska, že Tamerlan Carnajev je přívržencem radikálního islámu, FBI zaslala dva dopisy ruským zpravodajcům s žádostí o další informace.

Podle zprávy však nebyly nalezeny žádné dokumenty nebo jiné informace o tom, že by ruská zpravodajská služba před atentátem na kterýkoli z dopisů odpověděla.

Zpráva inspektorů rovněž tvrdí, že agent FBI pověřený vyhodnocením hrozby nekontaktoval místní úřady v Bostonu, nenavštívil místní mešitu ani nehovořil s ženou nebo přáteli podezřelého.

Při útoku v cíli bostonského maratonu 15. dubna 2013 vybuchly dvě nálože v tlakových hrncích, které zabily tři lidi a 264 dalších zranily. Bomby podle žaloby vyrobili útočníci pomocí textů Al-Káidy na internetu.

Čtvrtou obětí je policista, jehož bratři zastřelili na útěku.

Zpráva FBI doporučuje, aby vypracovala proceduru pro sdílení informací o potenciálních hrozbách s místními a regionálními policejními a bezpečnostními složkami.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy