FBI je na nohou. Neví, kdo pověsil na web data celebrit

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 3. 2013 9:30
Mezi poškozenými jsou Michelle Obamová či Hillary Clintonová
Foto: Reuters

Los Angeles - Devatenáct známých amerických osobností a celebrit se stalo obětí tzv. doxxingu.

Hackeři umístili na web jejich bankovní a osobní údaje či adresy bydliště.

Mezi poškozenými jsou mimo jiné viceprezident Joe Biden, první dáma Michelle Obamová nebo zpěvačka Britney Spears.

Část informací (například adresy a telefonní čísla) bylo sice možné zjistit legálně, pachatel ale na web Exposed.su vyvěsil i historii finančních transakcí a čísla sociálního pojištění, která jsou v USA používána obdobně jako u nás rodná čísla.

Co je to doxxing?

Doxxing je získávání a shromažďování osobních údajů, které jsou veřejně dostupné na internetu. Zpravidla jde o e-mailové adresy, uživatelská jména, ale i adresy, telefonní čísla apod. Nejedná se o nelegální činnost, pokud se člověk nedostává i k neveřejným datům (jako v tomto případě) například tak, že se nabourá do účtu na sociálních sítích.

Terčem hackerů se stali také dědička hotelového impéria Paris Hilton, zpěvačka Beyoncé i její manžel Jay-Z, někdejší viceprezident Al Gore, ministr spravedlnosti Eric Holder, bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová, modelka Kim Kardashian nebo herci Mel Gibson, Arnold Schwarzenegger či Ashton Kutcher.

Totožnost hackerů je sice neznámá, podle serveru The Huffington Post ale stopy vedou do Ruska. Tomu by nasvědčovala doména .su, která patřila někdejšímu Sovětskému svazu. Případem už se zabývají experti FBI.

Jeden z bývalých agentů Brad Garett ale serveru ABC News řekl, že by ho nepřekvapilo, kdyby se ukázalo, že jde o podvrh.

"Beru to s rezervou, je to v rozporu se všemi důvody, proč by někdo takové údaje shromažďoval. Jde o žert? Podvrh? Snahu strhnout na sebe pozornost? Vůbec bych se nedivil," hodnotí Garett.

 

Právě se děje

Další zprávy