FBI: Hackeři byli nedbalí, na Sony útočili ze serverů KLDR

ČTK ČTK
7. 1. 2015 22:50
Podle šéfa FBI útok hackerů nebyl bezchybný, neboť v e-mailech určených vedení Sony Pictures nedopatřením odkryli své skutečné IP adresy.
Z filmu Interview.
Z filmu Interview. | Foto: Sony

Washington - Stopy po kybernetickém útoku na společnost Sony Pictures jasně vedou do Severní Koreje. Na mezinárodní bezpečnostní konferenci v New Yorku to ve středu prohlásil ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey. Podle něj si hackeři nedali pozor a bez maskování použili servery, které používá jen KLDR. Pchjongjang ale veškerá obvinění, že by stál za útokem, důrazně odmítá.

"Někteří respektovaní lidé naznačovali, že jsme udělali chybu," okomentoval Comey reakce některých odborníků, kteří zpochybňovali tvrzení Washingtonu, že za útokem je jasně KLDR. "Nemají stejná fakta, která mám já, a nevidí to, co vidím já," citoval jej portál Business Insider.

Comey vysvětlil, že útok hackerů nebyl bezchybný, neboť v e-mailech určených vedení Sony Pictures nedopatřením odkryli své skutečné IP adresy, které určují místo jejich působení ve virtuálním prostoru. Šéf FBI dodal, že použité IP adresy "používají výlučně Severokorejci".

"Několikrát se dopustili nedbalosti. Několikrát - možná zapomněli, možná měli technické problémy - se připojili přímo a my to mohli vidět," řekl Comey s tím, že hackeři nazývající se Guardians of Peace (Strážci míru) v některých případech nepoužili připojení přes proxy server. Díky němu je možné po sobě stopy v elektronické síti zamést. Dodal, že útočníci se velmi rychle odpojili, když problém s připojením zjistili. "Nebylo to ale dříve, než jsme to viděli a zjistili, odkud to pochází," řekl.

Comey také prohlásil, že FBI rozmístí v úřadech svých zahraničních partnerů více expertů na kybernetickou bezpečnost, aby omezili činnost hackerů.

Comey podle agentury Reuters vyzval tajné služby, aby odtajnily informace, které jeho vysvětlení potvrdí a které ukazují spojitost s KLDR.

V pozadí kybernetického útoku byla parodie na severokorejského vůdce Kim Čong-una, kterou studio Sony Pictures vytvořilo. Hackeři varovali, že pokud se film dostane na veřejnost, zpřístupní veřejnosti získané tajné materiály firmy. Také pohrozili teroristickými útoky na kina, která snímek promítnou. Snímek, o jehož kvalitách filmoví kritici pochybují, se i přes hrozby do kin dostal a stal se kasovním trhákem.

Nejmenovaný americký představitel citovaný agenturou Reuters, který se na vyšetřování útoku podílí, prohlásil, že tajné služby zjišťují, zda si Pchjongjang nenajal útočníky v zahraničí. V úvahu prý připadá i možnost, že KLDR pomohl některý nespokojený zaměstnanec Sony Pictures. Naopak vyloučena je pomoc jiného státu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy