Americká vláda: Apple klame ve sporu o zablokovaný telefon. Šéf společnosti chce mluvit s Obamou

ČTK ČTK
11. 3. 2016 8:30
Podle amerického ministerstva spravedlnosti Apple klame ohledně odblokování dat ukrytých v telefonu, který vlastní islamista. Ten v prosinci v Kalifornii zavraždil společně se svou partnerkou 14 lidí. Úřady se již několik týdnů snaží Apple přimět, aby odblokoval telefon Syeda Farooka, což má FBI pomoci odhalit další souvislosti vraždění v kalifornském San Bernardinu. Firma se však odmítá podvolit s tím, že by toto odblokování mohlo ohrozit bezpečnost ostatních zákazníků.
Úřady se již několik týdnů snaží společnost Apple přimět, aby odblokovala telefon Syeda Farooka. (Ilustrační foto)
Úřady se již několik týdnů snaží společnost Apple přimět, aby odblokovala telefon Syeda Farooka. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Washington - Firma Apple používá "falešnou" rétoriku ve sporu o odblokování telefonu iPhone patřícího islamistovi, který v prosinci v Kalifornii se svou partnerkou zavraždil 14 lidí. Uvedlo to ve čtvrtek americké ministerstvo spravedlnosti v žádosti k soudu, který má podle úřadu výrobce přimět k odblokování dat ukrytých v telefonu. Společnost označila nejnovější vývoj mediálně sledovaného sporu za zoufalou a neopodstatněnou snahu o vynucení vůle ministerstva.

Úřady se již několik týdnů snaží Apple přimět, aby odblokoval telefon Syeda Farooka, což má Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) pomoci odhalit další souvislosti vraždění v kalifornském San Bernardinu. Firma, jíž se dostalo podpory řady dalších komunikačních a internetových společností, se však odmítá podvolit s tím, že by toto odblokování mohlo otevřít hackerům či úřadům "zadní vrátka" do telefonů jakéhokoli dalšího člověka.

Toto zdůvodnění však ve čtvrtek ministerstvo označilo za falešné. Postoj Applu podle úřadu ochromuje práci institucí, které jsou schopny ochránit "naši svobodu a práva". Firma svévolně vytváří technologické překážky bránící provedení dříve vydaného soudního příkazu, uvedla podle agentury Reuters firma v dokumentu určeném soudu.

Kalifornský soud již v únoru Applu vyhověl předchozí žádosti federálních úřadů a nařídil Applu, aby pomohl FBI odblokovat data v telefonu. Firma však požadavek soudu odmítla, neboť podle ředitele Tima Cooka by to ohrozilo bezpečnost zákazníků.

Šéf Applu chce mluvit s Obamou

Apple by měl na příkaz soudu v telefonu vypnout funkci automatického mazání. Podle firmy by ale obejít bezpečnostní prvky v iPhonu bylo technicky možné, jen kdyby vytvořila zvláštní operační systém, což by prý vytvořilo nebezpečný precedens.

Šéf Applu rovněž řekl, že o tomto problému chce mluvit s prezidentem Barackem Obamou. Firma také navrhla, aby americká vláda vytvořila výbor, který by se zabýval problematikou šifrování mobilních telefonů, což by prý mohlo pomoci vyřešit spor mezi Applem a vyšetřovateli.

Na čtvrteční tvrzení ministerstva zareagovalo vedení společnosti odmítavě. "Tón toho textu zní jako obžaloba," řekl člen vedení Applu Bruce Sewell novinářům.

 

Právě se děje

Další zprávy