Pozor na čínské studenty. FBI radí americkým školám, jak zabránit krádežím ve výzkumu

Jana Václavíková Jana Václavíková
14. 10. 2019 20:49
Americké univerzity dostaly od Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) nezvyklé školení. Zaměstnanci škol i pedagogové se například dozvěděli, jak bránit krádežím výzkumných materiálů. Ty by se podle FBI mohla pokusit zcizit zejména Čína, respektive čínští studenti.
Zahraniční studenti (ilustrační foto).
Zahraniční studenti (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Dobrá pověst amerických vysokých škol a jejich výzkumných oddělení přitahuje nadané studenty z celého světa. FBI se nicméně domnívá, že si univerzity plně neuvědomují nebezpečí, které jim s přijímáním cizinců hrozí. Tvrdí to v e-mailech, které institucím rozeslala.

Největší hrozbu podle FBI představuje až 360 tisíc studentů, kteří do Spojených států každý rok přicházejí z Číny. Tvoří tak až třetinu všech zahraničních studentů v zemi. 

Školy by se podle úřadu měly zaměřit na lepší zabezpečení svých výzkumů a více si všímat podezřelého chování.

FBI dodává, že do krádeží je zapojen zřejmě jen relativně malý počet vědců z Číny. "Když jdeme na univerzity, snažíme se zdůraznit riziko, aniž bychom je odradily od přijímání výzkumníků a studentů ze země, jako je Čína," řekl agentuře AP zástupce generálního prokurátora John Demers. Podle FBI univerzity jejich pomoc oceňují.

"Z bezpečnostního hlediska se díváme na Čínu jako na naše největší ohrožení. V posledním desetiletí byli velmi úspěšní v odcizení našich nejlepších a nejslibnějších technologií," řekl výkonný ředitel kontrarozvědky William Evanina.

Jen za poslední dva měsíce byli z krádeže tajných materiálů obviněni hned dva univerzitní zaměstnanci. Čínský hostující profesor na univerzitě v Texasu byl obviněn z odcizení materiálů pro čínskou telekomunikační firmu Huawei. Druhý je vědec z Kansaské univerzity, který údajně zamlčel, že během výzkumu pro univerzitu zároveň na plný úvazek pracoval pro univerzitu v Číně.

V polovině září byl v USA zatčen také čínský státní úředník, který naoko pomáhal nadějným čínským výzkumníkům získávat americká studentská víza. Ve skutečnosti však měl do Spojených států posílat lidi, kteří pak na amerických univerzitách verbovali experty pro práci v Číně.

Přísnější vízová kontrola i varování studentům

Obavy a varování FBI se projevily také na přísnější vízové kontrole. Ta se týká hlavně zahraničních studentů směřujících do specializovaných oborů, jakými jsou například robotika nebo letecké inženýrství. 

Na přísnější kontroly odpověděl Peking ve státním čínském deníku Global Times článkem s názvem "Studium ve Spojených státech je dobré, ale není jedinou možností". V něm vyjmenovává nevýhody zámořského studia a místní univerzity označuje za arogantní, cituje z článku japonský deník The Nikkei Asia Review

"Varování jsou odpovědí na nedávnou sérii diskriminačních kroků, které Spojené státy podnikly proti čínským studentům, a mohou být vnímána také jako odpověď na Amerikou iniciovanou obchodní válku," napsal na Twitter editor deníku Chu Si-ťin. Varování studentům vydalo i čínské ministerstvo školství. 

Důležité čínské školné

Ohlášená opatření a vyjádření čínské vlády se nakonec projevila i na počtu lidí mířících do Spojených států za vzděláním. V letošním roce jich ubylo až o dvacet procent. To pro americké univerzity představuje problém především kvůli nižším příjmům, které od studentů ze školného dostávají. Bez nich se univerzity musí obávat o další fungování některých oborů.

"Popsala bych to jako katastrofálně špatné," říká South China Morning Post prezidentka Bentley University Alison Davis-Blaková. 

Kromě škol úbytek studentů z Číny zasáhne i americkou ekonomiku, které ročně zahraniční studenti generují příjem v hodnotě až 39 miliard dolarů. 

Stejný problém hrozí i Austrálii, jejíž univerzity se často potýkají s kybernetickými hrozbami z Číny a které jsou často závislé na školném od čínských studentů. Jen Univerzita v Sydney získala v roce 2017 půl miliardy dolarů ze školného zaplaceného čínskými studenty. To představuje celou pětinu jejích příjmů, upozorňuje australská veřejnosprávní stanice ABC News.

Univerzity by mohly kvůli vyšetřování Konfuciových institutů - jazykových center sponzorovaných čínskou vládou a napojených na univerzity - přijít o studenty.

Video: Čína se snaží získat vliv ve střední Evropě. Daří se jí ale jen někde, říkají experti

Blíží se další schůzka středoevropských zemí s Čínou, tzv. skupiny 16 + 1 | Video: Martin Ehl
 

Právě se děje

Další zprávy