Favorit ukrajinských prezidentských voleb Zelenskyj odmítl další debatu s Porošenkem

ČTK ČTK
14. 4. 2019 15:09
Dosavadní ukrajinský prezident Petro Porošenko přijel v neděli odpoledne na kyjevský olympijský stadion, kde se na jeho návrh měla konat první debata před druhým kolem volby hlavy státu. Jeho oponent a lídr předvolebních průzkumů, herec Volodymyr Zelenskyj ale podle očekávání nedorazil. Ukrajinci si novou hlavu státu zvolí v neděli 21. dubna.
Volodymyr Zelenskyj.
Volodymyr Zelenskyj. | Foto: ČTK

Duel se stal předmětem ostrých sporů mezi oběma kandidáty. Dohodnout se nemohli především na datu. Dosavadní velký favorit prezidentského klání, komik Volodymyr Zelenskyj přitom už dříve svou účast na nedělní debatě na kyjevském Olympijském stadionu odmítl.

Připraven bude podle svých slov na nadcházející pátek, tedy dva dny před volbami. Současný ukrajinský prezident Porošenko v neděli řekl, že se páteční akce na stadionu zúčastní, jen pokud se nebude konat ve stejnou dobu jako zákonem předepsaná debata ve veřejnoprávní televizi.

Podle agentury Unian se v neděli před kyjevským stadionem sešlo zhruba 5 000 lidí. Petro Porošenko se před zahájením duelu s lidmi pozdravil a prohlásil, že ukrajinský národ nechce "kupovat zajíce v pytli", proto bude i nadále žádat Zelenského, aby veřejně vystoupil.

Prezident poté zahájil tiskovou konferenci v budově stadionu, kde stanul sám u debatního pultu. Na začátku uvedl, že na svého oponenta počká 45 minut a mezitím bude debatovat s novináři. Po hodinovém odpovídání na dotazy médií akci ukončil.

Podle průzkumů je favoritem známý bavič

Vítěz březnového prvního kola volebního klání Zelenskyj si podle předvolebních průzkumů udržuje značný náskok před obhajujícím prezidentem. Podle průzkumu ukrajinského Razumkovova centra pro populárního baviče bude hlasovat až 49,3 procenta voličů, pro Porošenka přitom jen 20,6 procenta. Zhruba pětina Ukrajinců se pro svého kandidáta zatím nerozhodla.

Média si všímají zejména netradiční taktiky, jakou Zelenskyj zvolil pro svou předvolební kampaň, kterou přesunul především na sociální sítě. Přes ty komunikuje s voliči, ale i s Porošenkem.

VIDEO: Herec Volodymyr Zelenskyj.

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy