Favorit ukrajinských voleb Zelenskyj? Nekompetentní, neumí ani anglicky, říká novinář

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 31. 3. 2019 7:47
Před pěti lety zvítězil Petro Porošenko už v prvním kole prezidentských voleb. Nyní na Ukrajině začaly nové volby, už tuto neděli se koná první kolo. Podle průzkumů má ale Porošenko k podobnému úspěchu velmi daleko. O prezidentský post se uchází těžko uvěřitelných 39 kandidátů. Žádný z nich ale pravděpodobně nezíská potřebnou nadpoloviční většinu potřebnou k vítězství a rozhodovat bude až druhé kolo naplánované za tři týdny.
Volodymyr Zelenskyj.
Volodymyr Zelenskyj. | Foto: Reuters

Podle dat agentury Rating dá téměř 27 procent voličů hlas jednačtyřicetiletému herci Volodymyru Zelenskému. Porošenkovi jen 17 procent, stejně jako bývalé premiérce Juliji Tymošenkové.

Ukrajinský novinář Hrihoryj Tychy, který nyní působí jako zpravodaj tiskové agentury Ukrinform v New Yorku, řekl serveru Aktuálně.cz, že ale očekává lepší výsledek Porošenka.

"Lidé, kteří jsou nerozhodnutí, váhají nebo nechtějí říci svojí volbu, budou nejspíš volit Porošenka. Nebudou chtít experimentovat a riskovat. Očekávám, že Porošenko dostane oproti průzkumům více hlasů a Zelenskyj méně," říká novinář.

Právě komik Zelenskyj, známý z televizního seriálu, je překvapivým fenoménem letošních voleb. V televizi vystupoval v parodii nazvané Služebník lidu. Hrál učitele, který se nečekaně stal prezidentem. Nyní se jím může stát i ve skutečnosti.

Kdo si "vymyslel" Zelenského?

Za jeho kandidaturou a kampaní stojí jeden z nejbohatších Ukrajinců, vlivný oligarcha Ihor Kolomojskyj. Rozhádal se s prezidentem Porošenkem, který jej zbavil funkce gubernátora Dněpropetrovské oblasti na východě země.

"Kolomojskyj přišel během Porošenkova prezidentského mandátu o kontrolu nad bankou Privat a společností Ukrnafta, která těží ropu a zemní plyn. Udělá vše pro to, aby Porošenka odstranil. Proto si vymyslel Zelenského," říká Tychy.

Paradoxem je, že Kolomojskyj má velké zásluhy na obraně Ukrajiny ve válce na východě země. Platil a organizoval dobrovolnické prapory, které během bojů v letech 2014 a 2015 válčily s proruskými separatisty a ruskými vojáky na Donbase.

Zelenskému ale Tychy nevěří a obává se jeho vítězství. "Je nekompetentní a neví nic o mezinárodní politice. Ani neumí anglicky," uvedl žurnalista pro Aktuálně.cz.

Korupce a válka

Mnoho Ukrajinců dlouhodobě považovalo a považuje za velký problém své země korupci. Podle Tychyho určitý pokrok - byť malý - v posledních letech nastal. U soudů padlo více rozsudků za korupci a braní úplatků a vznikl úřad speciálního žalobce, který není pod kontrolou prezidenta ani vlády.

Ekonomickou situaci Ukrajiny ale nadále negativně ovlivňuje válka. "Nejhorší roky 2014 a 2015 máme za sebou. Tehdy byl největší propad. Ale trvá stav, kdy na Ukrajinu prakticky nesměřují žádné zahraniční investice. Nikdo nechce investovat v zemi, kde je válka," tvrdí Tychy.

První odhady výsledků voleb budeme znát v neděli pozdě večer. Druhé kolo se má konat 21. dubna.

Julija Tymošenková slíbila, že pokud neuspěje, nebude organizovat žádné pouliční protesty a demonstrace. "Všichni mohou být klidní," uvedla v televizi.

Podívejte se na záznam vystoupení herce a nyní prezidentského kandidáta Volodymyra Zelenského

Volodymyr Zelenskij v roli učitele Goloborodka, který se stane ukrajinským prezidentem. Ukrajinská hvězda internetu opravdu kandiduje na prezidenta. | Video: Studio Kvartal 95
 

Právě se děje

před 36 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy