Favorit ukrajinských voleb Zelenskyj? Nekompetentní, neumí ani anglicky, říká novinář

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 31. 3. 2019 7:47
Před pěti lety zvítězil Petro Porošenko už v prvním kole prezidentských voleb. Nyní na Ukrajině začaly nové volby, už tuto neděli se koná první kolo. Podle průzkumů má ale Porošenko k podobnému úspěchu velmi daleko. O prezidentský post se uchází těžko uvěřitelných 39 kandidátů. Žádný z nich ale pravděpodobně nezíská potřebnou nadpoloviční většinu potřebnou k vítězství a rozhodovat bude až druhé kolo naplánované za tři týdny.
Volodymyr Zelenskyj.
Volodymyr Zelenskyj. | Foto: Reuters

Podle dat agentury Rating dá téměř 27 procent voličů hlas jednačtyřicetiletému herci Volodymyru Zelenskému. Porošenkovi jen 17 procent, stejně jako bývalé premiérce Juliji Tymošenkové.

Ukrajinský novinář Hrihoryj Tychy, který nyní působí jako zpravodaj tiskové agentury Ukrinform v New Yorku, řekl serveru Aktuálně.cz, že ale očekává lepší výsledek Porošenka.

"Lidé, kteří jsou nerozhodnutí, váhají nebo nechtějí říci svojí volbu, budou nejspíš volit Porošenka. Nebudou chtít experimentovat a riskovat. Očekávám, že Porošenko dostane oproti průzkumům více hlasů a Zelenskyj méně," říká novinář.

Právě komik Zelenskyj, známý z televizního seriálu, je překvapivým fenoménem letošních voleb. V televizi vystupoval v parodii nazvané Služebník lidu. Hrál učitele, který se nečekaně stal prezidentem. Nyní se jím může stát i ve skutečnosti.

Kdo si "vymyslel" Zelenského?

Za jeho kandidaturou a kampaní stojí jeden z nejbohatších Ukrajinců, vlivný oligarcha Ihor Kolomojskyj. Rozhádal se s prezidentem Porošenkem, který jej zbavil funkce gubernátora Dněpropetrovské oblasti na východě země.

"Kolomojskyj přišel během Porošenkova prezidentského mandátu o kontrolu nad bankou Privat a společností Ukrnafta, která těží ropu a zemní plyn. Udělá vše pro to, aby Porošenka odstranil. Proto si vymyslel Zelenského," říká Tychy.

Paradoxem je, že Kolomojskyj má velké zásluhy na obraně Ukrajiny ve válce na východě země. Platil a organizoval dobrovolnické prapory, které během bojů v letech 2014 a 2015 válčily s proruskými separatisty a ruskými vojáky na Donbase.

Zelenskému ale Tychy nevěří a obává se jeho vítězství. "Je nekompetentní a neví nic o mezinárodní politice. Ani neumí anglicky," uvedl žurnalista pro Aktuálně.cz.

Korupce a válka

Mnoho Ukrajinců dlouhodobě považovalo a považuje za velký problém své země korupci. Podle Tychyho určitý pokrok - byť malý - v posledních letech nastal. U soudů padlo více rozsudků za korupci a braní úplatků a vznikl úřad speciálního žalobce, který není pod kontrolou prezidenta ani vlády.

Ekonomickou situaci Ukrajiny ale nadále negativně ovlivňuje válka. "Nejhorší roky 2014 a 2015 máme za sebou. Tehdy byl největší propad. Ale trvá stav, kdy na Ukrajinu prakticky nesměřují žádné zahraniční investice. Nikdo nechce investovat v zemi, kde je válka," tvrdí Tychy.

První odhady výsledků voleb budeme znát v neděli pozdě večer. Druhé kolo se má konat 21. dubna.

Julija Tymošenková slíbila, že pokud neuspěje, nebude organizovat žádné pouliční protesty a demonstrace. "Všichni mohou být klidní," uvedla v televizi.

Podívejte se na záznam vystoupení herce a nyní prezidentského kandidáta Volodymyra Zelenského

Volodymyr Zelenskij v roli učitele Goloborodka, který se stane ukrajinským prezidentem. Ukrajinská hvězda internetu opravdu kandiduje na prezidenta. | Video: Studio Kvartal 95
 

Právě se děje

před 13 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy