Faux pas na mítinku republikánů. Komika museli umlčet

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 6. 2011 17:11
Vtipy na Obamovu adresu republikáni zkousli, kritiku do vlastních řad už nikoliv
Mikrofon možná, ale podobu s Obamou Brownovi nikdo nevezme
Mikrofon možná, ale podobu s Obamou Brownovi nikdo nevezme | Foto: YouTube

New Orleans - Vedení louisianské Republikánské strany se rozhodlo odlehčit vrcholnou stranickou konferenci v New Orleans vystoupením komika.

Pozvání dvojníka demokratického prezidenta Baracka Obamy, který je známý tím, že si ze šéfa Bílého domu rád utahuje, se zprvu zdálo jako dobrý nápad.

Nakonec se ale mohou smát demokraté.

Prvních patnáct minut sice Reggie Brown účastníky konference dobře bavil vtipy o Obamovi, pak ale k ohromení všech přítomných otočil list a začal se věnovat potenciálním republikánským kandidátům.

Než mu pořadatelé stačili odpojit mikrofon a odklidili ho z jeviště, stihnul si vystřelit z Mitta Romneyho, Tima Pawlentyho a dalších republikánů.

Vtipu o tom, že zatímco se prezidentova manželka Michelle věnuje oslavám historie černošského etnika celý měsíc, Obama jen 14 dní, protože má matku bělošku, se republikáni ještě z plna hrdla smáli.

Smích na rtech jim vydržel i při poznámce směrem k pravicově konzervativnímu hnutí Tea Party. Bavič prohlásil, že Obama je sice z Havaje, příznivci Tea Party jí ale nazývají Keňou. 

Vtip o tom, že by republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney, který se hlásí k mormonům, musel mít v případě zvolení první, druhou i třetí dámu, už však narazil (mormonská víra v minulosti uznávala mnohoženství).

Následovalo zesměšnění kandidáta Tima Pawlentyho, jenž se podle Browna nemohl zúčastnit konference kvůli tomu, že mu lékaři "vyoperovávali nohu z úst, ale naštěstí až po Obamově zdravotní reformě."

Komik tím narážel na anglický idiom "to put foot in mouth", který se používá, pokud někdo svým výrokem způsobí faux pas.

Poté, už se rozezněla hudba a Brownův mikrofon ztichnul. Aby se imitátor Baracka Obamy nepokoušel v započaté krasojízdě pokračovat, pořadatelé mu raději "pomohli" z pódia.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 1 hodinou

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy