Farmáře drtí strach z E. coli, Brusel pošle miliardy

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 6. 2011 17:35
Evropská komise je připravena uvolnit v přepočtu 3,6 miliardy korun
Hamburk - baktérie
Hamburk - baktérie | Foto: Reuters

* doplnili jsme dohodu ministrů o odškodnění

Brusel - Ačkoliv epidemie krvácivých průjmů, kterou způsobuje nebezpečná mutace střevní bakterie E. coli, nedosáhla evropských rozměrů a řádí téměř výhradně v Německu, Brusel zřejmě přijde draho.

Důvodem je - údajně neopodstatněný - strach, který poškozuje zemědělce. Evropská komise už proto farmářům přislíbila kompenzační balíček 150 milionů eur (přes 3,6 miliardy korun).

Pomoc by měla být uvolněna v řádu týdnů, řekl na krizovém zasedání ministrů zemědělství členských zemí EU eurokomisař pro zdravotnictví John Dalli.

Ministři zemědělství Evropské unie se poté shodli, že unie producenty zeleniny odškodní. Přesné podmínky kompenzací, například komu, za co a v jaké výši se peníze vyplatí, se doladí v příštích dnech.

Slíbená částka se ale zřejmě bude zdát farmářům nedostatečná. Španělsko už se nechalo slyšet, že bude po Německu požadovat stoprocentní náhradu způsobených škod. Španělská asociace vývozců zeleniny a ovoce je vyčíslila na 225 milionů eur.

Brusel se mezitím snaží dojednat s mimounijními zeměmi, aby začaly evropskou zeleninu opět nakupovat. Například Rusko zakázalo dovoz veškeré čerstvé zeleniny z celé EU.

"Jednáme se třetími zeměmi, včetně Ruska, na něž tlačíme, aby tyto neadekvátní zákazy zrušilo," řekl Dalli ministrům zemědělství.

Zase vedle

Němečtí odborníci se zatím marně snaží najít zdroj infekce, které už podlehlo třiadvacet pacientů - jeden ve Španělsku, zbytek v Německu. Téměř 2500 lidí se bakterií nakazilo.

Nákaza se sice rozšířila do dvanácti zemí, včetně České republiky, nezdá se ale, že by se za hranice země dostal i samotný zdroj infekce. Všichni nemocní totiž pobývali u našich západních sousedů.

Poslední "velmi pravděpodobný" zdroj nákazy, a to zeleninové výhonky z farmy poblíž Hamburku, kde epidemie vypukla, se ukazuje jako další chybná stopa. Ve třiadvaceti ze čtyřiceti odebraných zkušebních vzorků se přítomnost enterohemoragické Escherichie coli neprokázala.

Původní tvrzení Němců, že za rozšířením infekce stojí španělské okurky, označil eurokomisař pro zdravotnictví za chybné. "Je nezbytné, aby úřady zveřejňovaly zdroj nákazy teprve tehdy, pokud pro to mají vědecké důkazy," vysvětlil a dodal, že Evropský systém včasného varování podle něj fungoval, i když je ho pořád třeba zlepšovat.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

Další zprávy