Farmáře drtí strach z E. coli, Brusel pošle miliardy

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 6. 2011 17:35
Evropská komise je připravena uvolnit v přepočtu 3,6 miliardy korun
Hamburk - baktérie
Hamburk - baktérie | Foto: Reuters

* doplnili jsme dohodu ministrů o odškodnění

Brusel - Ačkoliv epidemie krvácivých průjmů, kterou způsobuje nebezpečná mutace střevní bakterie E. coli, nedosáhla evropských rozměrů a řádí téměř výhradně v Německu, Brusel zřejmě přijde draho.

Důvodem je - údajně neopodstatněný - strach, který poškozuje zemědělce. Evropská komise už proto farmářům přislíbila kompenzační balíček 150 milionů eur (přes 3,6 miliardy korun).

Pomoc by měla být uvolněna v řádu týdnů, řekl na krizovém zasedání ministrů zemědělství členských zemí EU eurokomisař pro zdravotnictví John Dalli.

Ministři zemědělství Evropské unie se poté shodli, že unie producenty zeleniny odškodní. Přesné podmínky kompenzací, například komu, za co a v jaké výši se peníze vyplatí, se doladí v příštích dnech.

Slíbená částka se ale zřejmě bude zdát farmářům nedostatečná. Španělsko už se nechalo slyšet, že bude po Německu požadovat stoprocentní náhradu způsobených škod. Španělská asociace vývozců zeleniny a ovoce je vyčíslila na 225 milionů eur.

Brusel se mezitím snaží dojednat s mimounijními zeměmi, aby začaly evropskou zeleninu opět nakupovat. Například Rusko zakázalo dovoz veškeré čerstvé zeleniny z celé EU.

"Jednáme se třetími zeměmi, včetně Ruska, na něž tlačíme, aby tyto neadekvátní zákazy zrušilo," řekl Dalli ministrům zemědělství.

Zase vedle

Němečtí odborníci se zatím marně snaží najít zdroj infekce, které už podlehlo třiadvacet pacientů - jeden ve Španělsku, zbytek v Německu. Téměř 2500 lidí se bakterií nakazilo.

Nákaza se sice rozšířila do dvanácti zemí, včetně České republiky, nezdá se ale, že by se za hranice země dostal i samotný zdroj infekce. Všichni nemocní totiž pobývali u našich západních sousedů.

Poslední "velmi pravděpodobný" zdroj nákazy, a to zeleninové výhonky z farmy poblíž Hamburku, kde epidemie vypukla, se ukazuje jako další chybná stopa. Ve třiadvaceti ze čtyřiceti odebraných zkušebních vzorků se přítomnost enterohemoragické Escherichie coli neprokázala.

Původní tvrzení Němců, že za rozšířením infekce stojí španělské okurky, označil eurokomisař pro zdravotnictví za chybné. "Je nezbytné, aby úřady zveřejňovaly zdroj nákazy teprve tehdy, pokud pro to mají vědecké důkazy," vysvětlil a dodal, že Evropský systém včasného varování podle něj fungoval, i když je ho pořád třeba zlepšovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy