První dětští vojáci v Kolumbii jsou na svobodě, někteří bojovali za gerilu od čtrnácti

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
12. 9. 2016 16:49
Damaris se k Revolučním ozbrojeným silám Kolumbie (FARC) připojila, když jí bylo pouhých čtrnáct let. Prý dobrovolně. Po ukončení půl století trvajícího konfliktu mezi kolumbijskou vládou a levicovými revolucionáři se teď ale pokusí o návrat do normálního života. Uzavřená mírová dohoda totiž mluví jasně – propusťte dětské vojáky.
Vojáci kolumbijské gerily FARC.
Vojáci kolumbijské gerily FARC. | Foto: Reuters

Bogotá – Dětští vojáci, kteří působili v armádě levicových povstalců z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), se pokusí vrátit zpátky do běžného života. Jejich propuštění slíbili ozbrojenci v mírové dohodě, kterou se vládě podařilo s rebely uzavřít.

Na demobilizaci se připravuje všech 7000 členů FARC, k propuštění nezletilých vojáků ale z humanitárních důvodů došlo už nyní, napsal server The Guardian.

Už během uplynulého víkendu se na svobodu dostalo prvních 13 dětí, které povstalci předali Mezinárodnímu výboru Červeného kříže (ICRC). Všechny byly v dobrém stavu a nyní zůstanou v dočasném přístřeší pod dohledem Dětského fondu OSN (UNICEF).

Na zbývající nezletilé vojáky čeká speciální program, který jim pomůže navrátit se do normálního života. Vláda jim zajistí psychologickou pomoc i podporu vzdělání. Někteří možná začnou znovu žít ve svých rodinách.

Se zbraní v ruce od čtrnácti

Jednou z těch, kdo museli nadobro odhodit pušku, byla Damaris, která byla členkou gerily od svých čtrnácti let.

"Pohádala jsem se s tátou a on mě uhodil. Zavřela jsem se v pokoji a pak utekla," vylíčila své začátky v řadách povstalců.

Nyní by zbraně ráda vyměnila za bílé rukavice a roušku – chce vystudovat obor zdravotní sestra.

Damaris a další děti s podobným osudem bývají v zemi spíše než za zločince označovány za oběti. Nucené odvody do armády ostatně představují jednu z příčin vnitřního vysídlení Kolumbie. Mnohé rodiny opustily vesnice, aby ochránily své děti před ozbrojenci, kteří by je lákali do svých řad nebo násilně rekrutovali.

Kolumbijští rebelové ostatně byli za nábor dětských vojáků dlouhodobě kritizováni, ačkoliv přesný počet nezletilých v jejich řadách není znám. Podle hlavního kolumbijského prokurátora bylo ale nejspíš takto v letech 1975 až 2014 naverbováno téměř 12 000 dětí.

Povstalecká organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) válčila v Kolumbii od roku 1964 a konflikt si vyžádal více než čtvrt milionu obětí. Pokusy o mírová jednání probíhaly v Havaně od roku 2002.

Konečné znění dohody, která má po desítkách let zajistit mír, mají prezident Juan Manuel Santos, vláda i povstalci podepsat 26. září. Vše pak musí začátkem října v referendu odsouhlasit kolumbijští voliči.

 

Právě se děje

Další zprávy