Naplňování mírové dohody v Kolumbii vázne. Povstalci proto chtějí prodloužit lhůtu pro odzbrojení

ČTK ČTK
29. 5. 2017 15:23
Po více než půlstoletí trvající občanské válce v Kolumbii přišel loni na podzim klid zbraní. Mírová dohoda, kterou uzavřeli povstalci z FARC s prezidentem Juanem Manuelem Santosem, obsahuje i termín odzbrojení povstalců. Ten vyprší ve středu. Odzbrojování však nabralo zpoždění, z něhož povstalci viní vládu.
Povstalci z FARC směřují do odzbrojovací zóny na jihozápadě Kolumbie.
Povstalci z FARC směřují do odzbrojovací zóny na jihozápadě Kolumbie. | Foto: ČTK

Bogotá - Naplňování loňské mírové dohody, která ukončila více než padesátiletou občanskou válku v Kolumbii, nabralo zpoždění.

Je velmi pravděpodobné, že se nepodaří dodržet termín pro odzbrojení povstalců z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), který vyprší ve středu. Povstalci ze zpoždění viní vládu a žádají prodloužení lhůty pro odzbrojení nejméně o dva měsíce.

"Když jsme spolu bojovali 53 let, tak proč nemůžeme počkat ještě několik dní či měsíců, aby všechno bylo tak, jak má být," řekl agentuře EFE Ramiro Cortés z FARC, velitel jedné z odzbrojovacích zón povstalců na jihu země. Odzbrojování podle něj nabralo zpoždění proto, že vláda pomalu plní mírovou dohodu.

FARC tvrdí, že klíčový krok z dohody splnili tím, že se v únoru všech 6934 bojovníků přesunulo do 26 odzbrojovacích zón. V nich měli pod dohledem mezinárodních pozorovatelů odevzdat zbraně do 180 dní od ratifikace mírové dohody kolumbijským parlamentem.

Lhůta začala plynout 1. prosince, takže by měla vypršet právě v pondělí. Strany se ale shodly, že lhůta se bude počítat jako šest kalendářních měsíců.

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, který loni dostal za dohodu s povstalci Nobelovu cenu za mír, o minulém víkendu podepsal několik dekretů týkajících se naplňování mírové dohody. Jedním z nich je ustavení Národní rady míru, usmíření a soužití. Ta bude provádění dohody koordinovat.

Tento měsíc si na neplnění dohody postěžoval i šéf FARC Rodrigo Londoňo, přezdívaný Timochenko. "Vláda plní příliš pomalu své slovo," napsal v otevřeném dopise prezidentovi Londoňo.

Zároveň varoval před nárůstem ozbrojených skupin, které se zabývají obchodem s drogami a jinou kriminální činností. Ty se snaží verbovat nové členy za velké peníze i mezi povstalci.

Původní dohoda o konci občanské války v Kolumbii, která si vyžádala životy čtvrt milionu lidí, byla podepsána loni v září po čtyřletých jednáních v Havaně.

Dokument ale odmítli voliči v říjnovém referendu. Nelíbilo se jim zejména to, že se někdejší povstalci budou moci účastnit politického života. To však zakotvila i nová listopadová dohoda, kterou už vláda voličům k lidovému hlasování nepředložila a schválil ji jen parlament.

 

Právě se děje

Další zprávy