Naplňování mírové dohody v Kolumbii vázne. Povstalci proto chtějí prodloužit lhůtu pro odzbrojení

ČTK ČTK
29. 5. 2017 15:23
Po více než půlstoletí trvající občanské válce v Kolumbii přišel loni na podzim klid zbraní. Mírová dohoda, kterou uzavřeli povstalci z FARC s prezidentem Juanem Manuelem Santosem, obsahuje i termín odzbrojení povstalců. Ten vyprší ve středu. Odzbrojování však nabralo zpoždění, z něhož povstalci viní vládu.
Povstalci z FARC směřují do odzbrojovací zóny na jihozápadě Kolumbie.
Povstalci z FARC směřují do odzbrojovací zóny na jihozápadě Kolumbie. | Foto: ČTK

Bogotá - Naplňování loňské mírové dohody, která ukončila více než padesátiletou občanskou válku v Kolumbii, nabralo zpoždění.

Je velmi pravděpodobné, že se nepodaří dodržet termín pro odzbrojení povstalců z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), který vyprší ve středu. Povstalci ze zpoždění viní vládu a žádají prodloužení lhůty pro odzbrojení nejméně o dva měsíce.

"Když jsme spolu bojovali 53 let, tak proč nemůžeme počkat ještě několik dní či měsíců, aby všechno bylo tak, jak má být," řekl agentuře EFE Ramiro Cortés z FARC, velitel jedné z odzbrojovacích zón povstalců na jihu země. Odzbrojování podle něj nabralo zpoždění proto, že vláda pomalu plní mírovou dohodu.

FARC tvrdí, že klíčový krok z dohody splnili tím, že se v únoru všech 6934 bojovníků přesunulo do 26 odzbrojovacích zón. V nich měli pod dohledem mezinárodních pozorovatelů odevzdat zbraně do 180 dní od ratifikace mírové dohody kolumbijským parlamentem.

Lhůta začala plynout 1. prosince, takže by měla vypršet právě v pondělí. Strany se ale shodly, že lhůta se bude počítat jako šest kalendářních měsíců.

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, který loni dostal za dohodu s povstalci Nobelovu cenu za mír, o minulém víkendu podepsal několik dekretů týkajících se naplňování mírové dohody. Jedním z nich je ustavení Národní rady míru, usmíření a soužití. Ta bude provádění dohody koordinovat.

Tento měsíc si na neplnění dohody postěžoval i šéf FARC Rodrigo Londoňo, přezdívaný Timochenko. "Vláda plní příliš pomalu své slovo," napsal v otevřeném dopise prezidentovi Londoňo.

Zároveň varoval před nárůstem ozbrojených skupin, které se zabývají obchodem s drogami a jinou kriminální činností. Ty se snaží verbovat nové členy za velké peníze i mezi povstalci.

Původní dohoda o konci občanské války v Kolumbii, která si vyžádala životy čtvrt milionu lidí, byla podepsána loni v září po čtyřletých jednáních v Havaně.

Dokument ale odmítli voliči v říjnovém referendu. Nelíbilo se jim zejména to, že se někdejší povstalci budou moci účastnit politického života. To však zakotvila i nová listopadová dohoda, kterou už vláda voličům k lidovému hlasování nepředložila a schválil ji jen parlament.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy