Fanoušky pod Eiffelovkou nechceme, vzkazují obyvatelé Paříže. Můžou být terčem teroristů

Simone Radačičová Simone Radačičová
2. 6. 2016 10:25
Když se řekne Paříž, většina lidí si automaticky vybaví Eiffelovu věž. Právě poblíž tohoto monumentu vyroste největší fanouškovská zóna ve Francii. Kritici se ale obávají, že se park Martovo pole může velmi snadno stát cílem teroristických útoků. Vláda ujišťuje, že má vše pod kontrolou. Podobné zóny vyrostou i v dalších městech, kde se během fotbalového Eura 2016 budou odehrávat zápasy.
V parku nedaleko Eiffelovy věže se buduje fanouškovská zóna pro nadcházející Euro 2016.
V parku nedaleko Eiffelovy věže se buduje fanouškovská zóna pro nadcházející Euro 2016. | Foto: Simone Radačičová

Paříž (od naší zpravodajky) - V parku Martovo pole, který přiléhá k slavné Eiffelově věži, postává skupinka postarších lidí. Stojí u nápisu "Non a la fan zone", tedy "Ne fanouškovské zóně".

Vybaveni nepromokavými pláštěnkami a holínkami se snaží přesvědčit Pařížany, že největší zóna pro fanoušky fotbalového šampionátu Euro 2016 by se měla zrušit.

"Velké sportovní události se mohou stát terčem teroristického útoku. Je to riziko," vysvětluje Bernard Seydoux, šéf sdružení Přátelé Martova pole.

"Nechápu, proč lidé, kteří rozhodli o vyhlášení výjimečného stavu (ten ve Francii panuje od listopadových teroristických útoků, pozn. red.), současně organizují takovou akci s vysokým rizikem. Je to paradox, protiřečí si tak," říká a ukazuje směrem k velkému ohraničenému prostoru, který připomíná obrovské staveniště.

Prostor už obklopují zábrany, dovnitř se dostanou jen dělníci a zaměstnanci bezpečnostních agentur.

Seydoux dodává, že park je veřejným místem, které by mělo být otevřeno všem k rekreaci či procházkám. "Je to park, který je obklopen historickými památkami. Má svoji historii," pokračuje Seydoux. "Chodí sem hodně sportovců, lidé si sem chodí zaběhat, bývají tu pak i rodiny s dětmi."

Společně s dalšími členy svého sdružení se obává, že vybudování fanouškovské zóny může park poničit.

Seydoux a jeho kolegové ale nejsou jediní, kteří mají obavy. Proti se staví někteří experti či několik poslanců z pravicové strany Republikánů. Například bezpečnostní expert z této strany Eric Ciotti se obává, že fanouškovské zóny se mohou stát "cílem teroristů".

Foto: Simone Radačičová

Bezpečnostní opatření stejné jako na stadionech

Vláda se naopak hájí tím, že pokud by zóny nezřídila sama, vznikaly by spontánně na různých místech. Je tedy podle ní lepší mít situaci pod kontrolou a postarat se o bezpečnost jak uvnitř těchto areálů, tak i v jejich blízkém okolí.

Kabinet rovněž nedávno oznámil, že zdvojnásobí rozpočet na zajištění bezpečnosti těchto zón na 24 milionů eur.

Vedle Paříže vyrostou podobné areály, kde budou moci fanoušci sledovat přímý přenos z fotbalového šampionátu, také v dalších městech, která budou hostit fotbalová utkání, tedy třeba v Lyonu nebo Marseille. Jejich kapacita se pohybuje od 20 do 90 000 lidí.

Fanouškovské zóny budou podle organizátorů zabezpečeny stejně jako třeba stadiony, kde se budou hrát jednotlivá utkání. Uvnitř budou dohlížet na dění převážně zaměstnanci soukromých bezpečnostních agentur, okolí pak mají střežit četníci a policisté.

 

Právě se děje

Další zprávy