Fanoušci létajících pevností pozor: Praha uvidí giganty

Martin Novák Martin Novák
7. 4. 2010 12:10
Podívejte se na paluby letadel prezidentů USA a Ruska: Air Force One a Iljušina IL-96
Ruský státní znak na palubě prezidentského speciálu Iljušin Il-96-300.
Ruský státní znak na palubě prezidentského speciálu Iljušin Il-96-300. | Foto: hectop.livejournal.com

Praha - Česká metropole bude na tři dny plná velmocenské diplomacie na nejvyšší možné úrovni.

Už dnes večer přistane na Ruzyni speciál ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, zítra ráno pak legendární americký Air Force One s prezidentem Barackam Obamou na palubě.

Pak postupně přiletí i speciály z dalších deseti evropských států. Obama se totiž zítra večer setká v rezidenci amerického velvyslance s prezidenty či premiéry členských zemí NATO ze střední a východní Evropy.

Podívejte se v naší grafice, jak to na palubě Air Force One vypadá a kde tráví američtí prezidenti čas, když letí za oceán, což jsou vzhledem ke geografické poloze USA dost časté výlety.

Hlava státu má k dispozici pracovnu, ložnici, jídelnu, telefony, televizní obrazovky, internetové připojení. Je to jakýsi Bílý dům v oblacích.

Na palubu se vejde více než sto lidí, včetně prezidentových poradců, bodyguardů a také novinářů (američtí novináři ale za cestování prezidentským speciálem platí, zatímco čeští novináři mají cesty s českými politiky zadarmo.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv používá speciální upravený letoun Iljušin IL-96-300. Vevnitř nechybí zlato, mramor, hedvábí a samozřejmě možnost pracovat na palubě, o čemž svědčí snímky v následující fotogalerii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy