reklama
 
 

Fakta o Marsu

29. 11. 2007 7:22

Mars je čtvrtá planeta sluneční soustavy pojmenovaná po římském bohu války Martovi.

Planeta má pevný horninový povrch pokrytý krátery, vysokými sopkami, hlubokými kaňony a dva měsíce nepravidelného tvaru - Phobos a Deimos.

Od 60. let 20. století prozkoumalo povrch Marsu dvacet úspěšných automatických sond.

V současné době jsou na oběžné dráze kolem Marsu tři funkční sondy - Mars Odyssey, Mars Express a Mars Reconnaissance Orbiter a na povrchu planety se pohybují dvě vozítka mise Mars Exploration Rover - Spirit a Opportunity.

Opportunity opět hledá na Marsu život

Příští mise, která bude zkoumat Mars, je americká sonda Phoenix, která byla na svojí cestu vyslána 4. srpna 2007 a přistát by měla 25. května 2008 poblíž severní polární čepičky.

Sonda vyrazila k Marsu. Drama trvalo 20 minut

Přistávací modul je vybaven robotickou rukou, která je schopna odebrat vzorky až do vzdálenosti 2,5 metru a dostat se až metr pod martovský povrch. Předpokládá se, že se podaří přistát v oblasti, kde je 80% šance na to, že do 30 cm pod povrchem se nalézá led.

Současně je sonda vybavena mikroskopickou kamerou, která je schopna vyhotovit fotografie předmětů o velikosti jedné tisíciny tloušťky lidského vlasu.

Bydlení na Měsíci? Kosmický věk se zpozdil

V září nebo říjnu 2009 by měla z mysu Canaveral odstartovat sonda Mars Science Laboratory. Jde o sofistikovanou pojízdnou laboratoř, která by měla na Marsu, mimo jiné, hledat organické sloučeniny či stopy života.

Laboratoř by měla začít pracovat v létě 2010.

Na rok 2009 se plánuje i rusko-čínská mise Fobos-Grunt, která si klade za cíl dopravit zpět na Zem vzorky z měsíce Phobos.

O tři roky později vyšla na Mars své vozítko ExoMars Evropská vesmírná agentura.

Zdroj: Wikipedia

29. 11. 2007 7:22

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama