Udělala OSN chybu? Dokument o ženské obřízce je prý podvrh

Jan Hejl
25. 7. 2014 11:45
Náboženský edikt o fatvě někdo počítačově upravil a potom vystavil na sociální sítě, tvrdí mediální experti.
Foto: Reuters

Mosul - Organizace spojených národů (OSN) možná "naletěla" internetovým podvodníkům.

Koordinátorka pro humanitární operace OSN v Iráku Jacqueline Badcocková ve čtvrtek upozornila, že radikálové z Islámského státu (dříve Islámský stát v Iráku a Levantě, ISIL) vydali fatvu, jíž nařídili všem ženám a dívkám v okolí Mosulu, aby podstoupily ženskou obřízku.

Náboženský edikt se měl týkat až čtyř milionů žen. A vzbudil velký rozruch.

Dekret, na který se Badcocková odvolávala, ale může být podvrh. Mediální analytici tvrdí, že byl zfalšován.

Dokument z Aleppa?

Podle informací, na něž upozorňuje BBC, je dokument kolující po sociálních sítích ve skutečnosti rok starý a pochází ze syrského Aleppa.

Pravděpodobně ho někdo upravil ve Photoshopu a vystavil na internet, informuje deník Guardian.

Údajně jsou v něm překlepy a je opatřený podpisem "Islámský stát v Iráku a Levantě". Tedy názvem, který skupina už zhruba měsíc nepoužívá.

Někteří blogeři si myslí, že mohl být zfalšovaný odpůrci islamistů, kteří je tak chtějí zdiskreditovat.

Mediální humbuk

Irácký novinář působící v Mosulu, kde měla být fatva vyhlášena, řekl, že neviděl nikoho, komu by islamisté obřízku nařídili. "Jedná se o mediální humbuk, který se nezakládá na pravdě," tvrdí.

Zprávy o padělání ediktu se rychle chytili i podporovatelé islámských radikálů. "Pokud by měl Islámský stát reagovat na všechny lži a fámy, nebyl by schopen kontrolovat své oblasti," tweetl jeden z nich.

"Vyzvěte OSN, aby dokázala svoje tvrzení, dřív se k tomu nebudeme vyjadřovat," napsal stejný twitterový uživatel s přezdívkou Netvor.

Radikálové bojují o oblast okolo města Mosul od června. Podobně jako na severu Sýrie tam založili chalífát, který chtějí spravovat podle islámského práva šaría.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy