Facky a pohlavky k výchově dětí patří, rozhodl soud

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 10. 2012 15:24
Precedentní verdikt: Čas od času to "ujede" i milujícím rodičům, řekli soudci
Foto: Isifa/Thinkstock

Londýn - Má fyzické trestání dětí místo v kultivované společnosti? A pokud ne, má společnost právo rodičovské pohlavky, facky či rány na zadek trestat?

To jsou otázky, které rozdělují občany i politickou reprezentaci nejedné evropské země, včetně Česka.

Britové už ale mají jasno. Spor "rozčísl" Londýnský odvolací soud, když konstatoval, že záhlavce a další drobné fyzické tresty svým ratolestem uštědřují milující a starostliví rodiče po celé zemi, a není tudíž důvod podobné chování jakkoliv postihovat.

Odvolací soud tak svým rozhodnutím v případu matky, která si měla za nafackování dvěma synům odsedět 18 měsíců, vytvořil precedens.

Tříčlenný tribunál totiž dospěl k závěru, že se soud nižší instance nesoustředil na skutečnou podstatu problému, a nařídil, aby byla žena, jejíž jméno nesmí být zveřejněno, okamžitě propuštěna.

Být špatnou matkou není trestné

"Obžalovaný může být odsouzen jen za to, co mu bylo prokázáno. V tomto případě se zjevně jedná o nešťastnou domácnost, ale není možné obžalovanou odsoudit za to, že je neschopná matka, která nezvládá své děti," cituje z rozsudku server deníku The Telegraph.

"Zranění bylo způsobeno jen v jednom případě. V těch ostatních šlo o případ toho, co se někdy stane většině milujících a starostlivých rodičů, i když toho později litují. Rodičovství je složité," píše se dále v rozsudku.

Případ je o to pikantnější, že svou matku udal jeden ze zfackovaných synů, když ve snaze dostat se do péče otce matku falešně obvinil z napadení. Sociální pracovnici napovídal, že ho žena zbila tak, že měl na těle modřiny.

U soudu se pak ukázalo, že si všechno vymyslel.

Žalobci se podařilo prokázat jen to, že před dvěma roky svému 15letému synovi při hádce dala facku, před blíže neurčenou dobou ukončila rvačku svých dvou dětí pohlavky a na jedno z nich vztáhla ruku už v roce 2003.

Že by souzená matka svým dětem jakkoliv ublížila, se prokázalo jen v jednom případě, a sice když jednomu synovi pohmoždila ucho. Právě kvůli tomuto zranění soud trest nezrušil, ale jen zkrátil na pět měsíců, které si už žena odseděla, tak, aby mohla být okamžitě propuštěna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy