Facebook zavádí cenzuru násilí, týden po Charlie Hebdo

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 1. 2015 6:30
Obsah, který vyhodnotí jako potenciálně závadný, sociální síť nově zobrazí či spustí až poté, co uživatelé zhlédnou varování a ujistí, že je jim osmnáct.
Nahotu Facebook cenzuruje bez milosti. S násilím tomu bylo jinak.
Nahotu Facebook cenzuruje bez milosti. S násilím tomu bylo jinak. | Foto: ČTK

Menlo Park - Necelý týden po masakru v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo splnil provozovatel sociální sítě Facebook slib a začal částečně blokovat příspěvky a videa popisující či zobrazující násilí.

Obsah, který vyhodnotí jako "potenciálně závadný", populární Facebook nově zobrazí až poté, co každý uživatel zhlédne varování.

Videa obsahující násilí se tak - na rozdíl od ostatních příspěvků - nespustí sama.

Facebook, který je oficiálně možné užívat od třinácti let věku, navíc bude mladistvým potenciálně závadný obsah blokovat.

Obrat o 180 stupňů

Provozovatel nejpoužívanější sociální sítě tak poměrně výrazně mění svůj přístup.

Ještě na podzim 2013 totiž vedení americké společnosti vyvolalo pozdvižení, když oznámilo, že nebude cenzurovat brutální videa, na nichž bylo zachyceno například uřezávání hlav zaživa. To bylo v ostrém kontrastu s nahotou, kterou Facebook nekompromisně blokuje.

"Facebook je již dlouho místem, kde lidé sdílejí své zkušenosti, především tehdy, pokud se stanou součástí kontroverzních událostí, jakými jsou porušování lidských práv, akty terorismu a jiné násilné události. Lidé na Facebooku videa těchto událostí sdílejí proto, aby je odsoudili. Pokud by byly činy oslavovány, nebo k nim videa povzbuzovala, byl by náš přístup jiný,“ vysvětloval před osmnácti měsíci mluvčí společnosti Matt Steinfeld.

Charlie Hebdo za změnou nehledejte

Nyní je vše jinak. Nenechte se však mýlit. Kvůli publikování záznamu chladnokrevné vraždy pařížského policisty po masakru v redakci Charlie Hebdo to není.

Facebook zpřísňuje pravidla sdílení textů, obrázků a videí na základě tlaku vlastních poradců.    

Dětští psychologové ale varují, že nezletilí mohou bez problému uvést falešné datum narození a varování před surovým obsahem na ně naopak může působit jako zakázané ovoce.

Facebook proto chce ochranu dětí dál vylepšovat. Na poslední chystané úpravě pracuje od loňského prosince. Ochrana ale nikdy není stoprocentní, a společnost proto apeluje na rodiče, aby své děti o tom, na co si dát ve virtuálním světě pozor, informovali sami.

"Když lidé na Facebooku něco sdílejí, očekáváme od nich, že to budou sdílet odpovědně. Zároveň apelujeme na uživatele, aby - v případě vkládání příspěvků s násilným obsahem - publikum předem varovali," vysvětlila serveru BBC další mluvčí společnosti.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy