Facebook zablokoval fotografii sochy Neptuna. Kvůli nahotě

Zahraničí Zahraničí
3. 1. 2017 11:44
Facebook si opět vysloužil kritiku. Jeho software zablokoval fotografii sochy Neptuna z náměstí v Boloni. Považoval ji za sexuálně explicitní.
Socha Neptuna v italské Boloni.
Socha Neptuna v italské Boloni. | Foto: ČTK

Boloňa - Facebook znovu čelí kritice. Jeho software zablokoval snímek sochy Neptuna ze 16. století z náměstí v Boloni. Kvůli vyobrazení nahoty.

Tento renesanční symbol severoitalského města, na kterém je zobrazen nahý vládce moří, použila místní spisovatelka Elisa Barbariová jako ilustrační fotografii na své facebookové stránce s názvem "Historky a kuriozity z Boloně".

Socha prý porušila pravidla tím, že "v nadměrné míře ukazovala lidské tělo a zbytečně se soustředila na některé jeho části", cituje prohlášení Facebooku britský list The Guardian.

"Použití obrázků či videí nahých těl nebo hlubokých výstřihů není povoleno, i když jsou použity z uměleckých nebo vzdělávacích důvodů," zdůvodňuje svůj krok zástupce sociální sítě.

Barbariová byla vyzvána, aby snímek ze své stránky odstranila. "Ano Neptunovi, ne cenzuře," reagovala překvapená spisovatelka.

"Chtěla jsem propagovat svou stránku, ale zdá se, že pro Facebook je socha sexuálně explicitním obrázkem, který ukazuje příliš mnoho kůže. Skutečně, Neptun? Tohle je šílené," dodala pro The Telegraph. "Jak může být umělecké dílo, naše socha Neptuna, předmětem cenzury?" ptá se s údivem.

Mluvčí sítě později uvedl, že došlo k omylu. "Náš tým každý týden zpracuje miliony propagačních obrázků a v některých případech jsme reklamu zakázali nesprávně. Tento obrázek naše zásady pro reklamu neporušuje. Omlouváme se za chybu," cituje The Guardian.

Není to však první takový "přešlap" sítě. Například loni Facebook zablokoval snímek nahé vietnamské dívky popálené napalmem během vietnamské války, který v roce 1972 získal Pulitzerovu cenu. V tomto případě Facebook nakonec uznal "historickou a globální důležitost tohoto obrázku".

Facebook je kritizován za to, že na jedné straně stále častěji cenzuruje umělecká díla, zatímco na druhé straně nedělá dost proti šíření tzv. fake news (nepravdivých zpráv – pozn. red.) mezi svými uživateli.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy