Facebook změnil loga. Žena vyšla z mužského stínu

Barbora Roubalová
10. 7. 2015 22:00
Americká designérka změnila symboly na sociální síti tak, aby žena už nestála za mužem. A neměla účes Dartha Vadera.
Nové facebookové ikony
Nové facebookové ikony | Foto: caitlinwinner.com

USA - Facebook aktualizoval ikonu "přátelé". V původní verzi byl obrys mužské hlavy v popředí a zastiňoval ženskou siluetu.

Za proměnou stojí podle deníku The Telegraph designérka Caitlin Winnerová. Zaznamenala "nerovnováhu" loga a rozhodla se s ní skoncovat.

Všimla si, že ženě chybí kus ramene. To totiž muselo ustoupit muži.

"Nepředpokládám, že je za tím nějaký zlý úmysl. Spíše se nad tím nikdo nezamýšlel. Jako dámu s dvěma robustními rameny mě to však urazilo," říká designérka.

Winnerová upravila i účes ženské ikony. Ten dosavadní prý totiž připomínal helmu Dartha Vadera, hlavní záporné postavy Hvězdných válek.

"Žena byla doslova ve stínu muže, nebyla v pozici, kdy by se 'do toho mohla opřít'", vysvětluje designérka. Naráží tím na knihu jedné z šéfek Facebooku Sheryl Sandbergové. Právě ona je autorkou titulu s názvem "Opřete se do toho", v němž povzbuzuje ženy, aby se ve své profesi více prosazovaly.

Změny se dočkala také ikona "skupina". Dříve se skládala ze dvou mužů a jedné ženy. Složení pohlaví Winnerová zachovala, nově však umístila ženu do středu.

Nový design se postupně začíná objevovat na facebookové stránce všech uživatelů populární sociální sítě. Minulý týden Facebook zároveň vylepšil logo i ochrannou známku změnou fontu písma.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy