Facebook změnil loga. Žena vyšla z mužského stínu

Barbora Roubalová
10. 7. 2015 22:00
Americká designérka změnila symboly na sociální síti tak, aby žena už nestála za mužem. A neměla účes Dartha Vadera.
Nové facebookové ikony
Nové facebookové ikony | Foto: caitlinwinner.com

USA - Facebook aktualizoval ikonu "přátelé". V původní verzi byl obrys mužské hlavy v popředí a zastiňoval ženskou siluetu.

Za proměnou stojí podle deníku The Telegraph designérka Caitlin Winnerová. Zaznamenala "nerovnováhu" loga a rozhodla se s ní skoncovat.

Všimla si, že ženě chybí kus ramene. To totiž muselo ustoupit muži.

"Nepředpokládám, že je za tím nějaký zlý úmysl. Spíše se nad tím nikdo nezamýšlel. Jako dámu s dvěma robustními rameny mě to však urazilo," říká designérka.

Winnerová upravila i účes ženské ikony. Ten dosavadní prý totiž připomínal helmu Dartha Vadera, hlavní záporné postavy Hvězdných válek.

"Žena byla doslova ve stínu muže, nebyla v pozici, kdy by se 'do toho mohla opřít'", vysvětluje designérka. Naráží tím na knihu jedné z šéfek Facebooku Sheryl Sandbergové. Právě ona je autorkou titulu s názvem "Opřete se do toho", v němž povzbuzuje ženy, aby se ve své profesi více prosazovaly.

Změny se dočkala také ikona "skupina". Dříve se skládala ze dvou mužů a jedné ženy. Složení pohlaví Winnerová zachovala, nově však umístila ženu do středu.

Nový design se postupně začíná objevovat na facebookové stránce všech uživatelů populární sociální sítě. Minulý týden Facebook zároveň vylepšil logo i ochrannou známku změnou fontu písma.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy