Facebook změnil loga. Žena vyšla z mužského stínu

Barbora Roubalová
10. 7. 2015 22:00
Americká designérka změnila symboly na sociální síti tak, aby žena už nestála za mužem. A neměla účes Dartha Vadera.
Nové facebookové ikony
Nové facebookové ikony | Foto: caitlinwinner.com

USA - Facebook aktualizoval ikonu "přátelé". V původní verzi byl obrys mužské hlavy v popředí a zastiňoval ženskou siluetu.

Za proměnou stojí podle deníku The Telegraph designérka Caitlin Winnerová. Zaznamenala "nerovnováhu" loga a rozhodla se s ní skoncovat.

Všimla si, že ženě chybí kus ramene. To totiž muselo ustoupit muži.

"Nepředpokládám, že je za tím nějaký zlý úmysl. Spíše se nad tím nikdo nezamýšlel. Jako dámu s dvěma robustními rameny mě to však urazilo," říká designérka.

Winnerová upravila i účes ženské ikony. Ten dosavadní prý totiž připomínal helmu Dartha Vadera, hlavní záporné postavy Hvězdných válek.

"Žena byla doslova ve stínu muže, nebyla v pozici, kdy by se 'do toho mohla opřít'", vysvětluje designérka. Naráží tím na knihu jedné z šéfek Facebooku Sheryl Sandbergové. Právě ona je autorkou titulu s názvem "Opřete se do toho", v němž povzbuzuje ženy, aby se ve své profesi více prosazovaly.

Změny se dočkala také ikona "skupina". Dříve se skládala ze dvou mužů a jedné ženy. Složení pohlaví Winnerová zachovala, nově však umístila ženu do středu.

Nový design se postupně začíná objevovat na facebookové stránce všech uživatelů populární sociální sítě. Minulý týden Facebook zároveň vylepšil logo i ochrannou známku změnou fontu písma.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy