Rodiny amerických obětí útoků v Izraeli žalují Facebook. Prý podporuje palestinské teroristy z Hamás

ČTK ČTK
11. 7. 2016 20:27
Rodiny několika amerických obětí atentátů spáchaných Palestinci v Izraeli a na Západním břehu Jordánu zažalovaly v pondělí společnost Facebook o náhradu škody ve výši nejméně miliardy dolarů (24,5 miliardy Kč). Stejnojmenná sociální síť podle nich vědomě poskytla radikálům z palestinského hnutí Hamás platformu, která jim umožnila útoky na jejich příbuzné zosnovat, informovala agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Facebook

Jeruzalém/New York - Podle několika amerických rodin Facebook podporoval radikální hnutí Hamás. Poskytl prý platformu útočníkům, kteří pak zabili jejich příbuzné. Facebook žalují rodiny o náhradu škody ve výši nejméně miliardy dolarů (24,5 miliardy Kč), píše agentura Reuters.

"Jednoduše řečeno využívá Hamás Facebook jako nástroj terorismu," stojí ve zhruba šedesátistránkové žalobě, která se odvolává na porušení amerického protiteroristického zákona. Norma z roku 1992 zakazuje americkým společnostem poskytovat jakoukoli materiální podporu včetně služeb teroristickým organizacím a jejich vůdcům.

Na soud v New Yorku se obrátilo celkem pět rodin, které mají americké nebo dvojité americké a izraelské občanství. Také všechny oběti útoků byli Američané.

Mezi žalujícími jsou například rodiče 16letého chlapce, kterého podle nich Hamás unesl a zabil v červnu 2014, rodiče tříměsíční dívky, která přišla o život v říjnu 2014 při útoku palestinského atentátníka, či rodiče 28letého Američana, kterého palestinský útočník ubodal letos v březnu při návštěvě Izraele.

Hnutí Hamás žalobu označilo za pokus Izraele o vydírání Facebooku. Sociální síť chtějí podle něj Židé proměnit ve špionážní platformu namířenou proti palestinských zájmům.

Podle Izraele výzvy k násilí zveřejňované na sociálních sítích palestinským hnutím Hamás vedly k vlně útoků, které si od loňského října vyžádaly životy 35 Izraelců a čtyř cizinců.

Sama společnost Facebook se k žalobě odmítla vyjádřit.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy