Facebook vytvořil speciální tým, který monitoruje pokusy ovlivnit evropské volby

ČTK ČTK
7. 5. 2019 8:13
Ve skleněné výškové budově v centru Dublinu, která je mezinárodní centrálou společnosti Facebook, se nachází takzvané operační centrum, ve kterém od minulého týdne monitoruje asi čtyřicetičlenný tým pokusy ovlivnit volby do Evropského parlamentu, píše server Politico.
Volební operační centrum Facebooku v Dublinu.
Volební operační centrum Facebooku v Dublinu. | Foto: Reuters

Tým, kde jsou zastoupeni mluvčí všech 24 oficiálních jazyků Evropské unie, sleduje aktivity jak na sociálních sítích patřících společnosti Facebook, tak na sítích svých konkurentů, především Googlu a Twitteru.

Jakmile je nějaký příspěvek označen jako škodlivý, snaží se se svými kolegy v Evropě i jinde ve světě vyhodnotit, zda neporušuje pravidla společnosti ohledně politické reklamy.

Následně mohou zprávu smazat, snížit její důležitost, nebo ji ponechat tak, jak je. Zaměstnanci také posuzují, zda se nejedná o dezinformace, snahy zabránit voličům v hlasování nebo o projevy nenávisti. Podle sdělení Facebooku se tým zabýval jen v minulém týdnu stovkami incidentů.

Jelikož se evropské volby konají ve 28 zemích zároveň, má před sebou společnost velkou výzvu, na kterou však zatím neumí úplně odpovědět.

Politické strany od Maďarska po Španělsko si v tajnosti nakoupily na sociální síti reklamní prostor s cílem ovlivnit rozhodování uživatelů. Podařilo se jim přitom obejít nové nástroje Facebooku, které mají zajišťovat politickou transparentnost.

"Víme, že někteří lidé by si přáli, abychom to všechno smazali," řekl Richard Allan, hlavní lobbista společnosti v Evropě, s odkazem na velké množství politického obsahu, který sociální síť nedávno zaplavil. "Nemyslíme si však, že bychom měli vystupovat jako regulátor politické kampaně," dodal.

Ať chce či nechce, Facebook hraje díky svému celosvětovému dosahu stěžejní roli v demokratických volbách od Francie po Filipíny.

Politický vliv přitom zajišťuje společnosti stále bedlivější dohled politiků po celém světě. Několik zemí již pohrozilo tím, že pokud Facebook nezasáhne proti škodlivému obsahu, stanoví zákonem, co by se mělo na sociální síti objevovat.

Facebook již začal mazat politickou reklamu

Čtyřiatřicetiletý šéf společnosti Marc Zuckerberg opožděně přijal zodpovědnost za úlohu, kterou Facebook ve volbách sehrává. Minulý týden oznámil, že sociální síť se do budoucna soustředí více na soukromou komunikaci mezi svými více než 2,2 miliardami uživateli a zmenší význam takzvaného newsfeedu a dalších služeb, ve kterých se v minulosti velice rychle šířily různé dezinformace.

Facebook před nedávnem také zakázal přístup na síť několika známým osobám, například americkému ultrapravicovému komentátorovi Alexi Jonesovi nebo vůdci organizace Islámský národ (Nation of Islam) Louisi Farrakhanovi, jelikož jejich příspěvky podněcovaly nenávist. Krok odsoudil na Twitteru americký prezident Donald Trump s poznámkou, že společnost upírá vybraným lidem svobodu slova.

Přes všechny tyto snahy se však serveru Politico podařilo najít desítky příspěvků, které nebyly označeny jako politické, ačkoliv se v nich přímo mluvilo buď o politických stranách, jednotlivých kandidátech, nebo o kontroverzních tématech, jakým je třeba migrace. Společnost tyto reklamy odstranila až po tom, co na ně server upozornil.

Firma tím porušuje svůj vlastní závazek k větší transparentnosti. Od poloviny dubna by podle Facebooku měla jakákoliv strana, která bude chtít zveřejňovat na síti politický obsah, projít zvláštním schvalovacím procesem.

Pouze několik týdnů před evropskými volbami tak společnosti stále uniká mnoho politických reklam. A to i speciálnímu týmu, který byl kvůli těmto volbám zřízen.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy