Facebook je u soudu, kvůli špehování ho žaluje 25 000 lidí

Kateřina Vítková ČTK Kateřina Vítková, ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2015 22:29
Sedmadvacetiletý rakouský právník Max Schrems, který stojí v čele žalující strany, navíc tvrdí, že firma spolupracovala se sledovacím systémem Prism americké NSA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakouský soud řeší hromadnou žalobu proti sociální síti Facebook.

Na 25 000 jejích uživatelů si stěžuje na porušování ochrany osobních údajů.

Více než dvojnásobek lidí se pak - podle informací agentury AFP - k soudnímu sporu připojí později.

Novinářská cena 2014

Válka o Ukrajinu 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Uživatelům z Evropy, Asie, Latinské Ameriky a Austrálie se nezamlouvá zejména způsob, jakým sociální síť sbírá data a jak s nimi posléze zachází. Podle nich je mimo jiné i v rozporu s právem Evropské unie.

Výhrady mají i k oblíbenému tlačítku "like" a tomu, jak Facebook jeho prostřednictvím může monitorovat své uživatele.

Spolupráce s americkou NSA

Sedmadvacetiletý rakouský právník Max Schrems, který stojí v čele žalující strany, navíc tvrdí, že firma spolupracovala se sledovacím systémem Prism americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). Praktiky Facebooku pak aktivista propagující ochranu dat označuje za masové sledování.

"V podstatě po Facebooku požadujeme, aby zastavil masové sledování, zajistil řádnou ochranu osobních údajů, které lidé porozumí, ale také aby zastavil sbírání dat lidí, kteří dokonce ani nejsou uživateli Facebooku," řekl Schrems.

Případ by podle něj v ideálním případě mohl vést k přepracování současné praxe, kterou přirovnává k "Divokému západu". Žalující strana navíc požaduje kompenzaci okolo 500 eur pro osobu, napsal server BBC.

Advokáti Facebooku hned na úvod vyjádřili pochybnost, zda se záležitostí může zabývat rakouský soud. Podle agentury APA padne rozhodnutí, zda je dotyčný soud vůbec oprávněn případ posoudit, nejdříve za šest týdnů.

Facebook má nyní tři týdny na překlad předložených dokumentů do němčiny. Žalobce má pak další tři týdny, aby k nim zaujal stanovisko. Soud tak o tom, zda je oprávněn případ vůbec posoudit, rozhodne písemnou formou nejdříve za šest týdnů.

Přelomový případ

"V soudní při figuruje velký počet témat a my doufáme, že tak trochu vyhrajeme každé z nich a že z toho bude přelomový případ proti americkým firmám sbírajícím data," uvedl Schrems pro server Deutsche Welle. Podle něj si některé americké firmy myslí, že si "v Evropě mohou dělat, co chtějí".

Žaloba směřuje vůči evropskému sídlu firmy v irské metropoli Dublin. To registruje na 80 procent uživatelských účtů Facebooku, respektive všechny účty mimo USA a Kanadu.

Případ zaměřený proti pobočce Facebooku v Irsku může být projednáván ve Vídni díky pravidlům EU.

 

Právě se děje

Další zprávy