Facebook chce připojit Afriku k internetu. Příští rok vypustí satelit

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
6. 10. 2015 13:50
Plán oznámil zakladatel úspěšné sociální sítě Mark Zuckerberg. Satelit má dostat internet do oblastí, kde neexistuje kabelové připojení a kde by takové řešení bylo příliš komplikované a málo efektivní. Projekt vzniká ve spolupráci s francouzskou firmou Eutelsat, která spravuje jednu z největších satelitních sítí na světě.
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. | Foto: Reuters

Washington- Facebook plánuje příští rok vypustit na oběžnou dráhu Země satelit, jehož prostřednictvím bude poskytovat internet i v odlehlých oblastech planety, ve kterých dosud lidé přístup k internetu nemají.

V pondělí to uvedl zakladatel populární sociální sítě Mark Zuckerberg. Jak jinak než na svém facebookovém profilu.

"Budeme pokračovat v propojování celého světa - i kdyby to znamenalo vydat se mimo naši planetu," napsal.

Velkolepý projekt, jehož cílem je "satelit na oběžné dráze, který propojí miliony lidí", vzniká ve spolupráci s francouzskou společností Eutelsat, spravující jednu z největších satelitních sítí na světě. Prozatím se soustředí na subsaharskou Afriku.

Satelit Amos-6, který bude obíhat nad africkým kontinentem, poskytne internet obyvatelům oblastí, které sám Zuckerberg charakterizoval jako “velkou část západní, východní a jižní Afriky”.

Samotné připojení jednotlivých přístrojů k webu zprostředkují místní společnosti, které pomohou komunitám v oblastech začít internetové služby využívat. Žádnou konkrétní firmu však zakladatel Facebooku prozatím neuvedl.

Plán, který sklízí nelítostnou kritiku

Ambiciózní plán je součástí novinek, které společnost plánuje spolu s Internet.org. Jak připomíná server BBC, tato spolupráce si ale již v některých částech světa vysloužila nelítostnou kritiku. Zejména v Indii mnoho podniků s nevolí sleduje nespravedlivou výhodu, kterou má Facebook na poli rozvoje internetových trhů.

Internet.org žádá v zemích, kde je kabelové připojení vzácné, nebo neexistuje vůbec, místní poskytovatele internetových služeb o pomoc. Klade důraz na výhody rozvojových trhů a hraje u velkých společností na charitativní strunu.

Mnoho zemí na africkém kontinentu právě prožívá boom internetových služeb. Kabelové připojení je ale často komplikované a málo efektivní. Satelitní služby tak mohou poskytnout alternativu pro velkou část kontinentu.

"Připojení k internetu mění životy a celé komunity. Pro propojení lidí v odlehlých oblastech musíme vymýšlet nové technologie," napsal k tomu Zuckerberg.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy