V minus třiceti bez topení. V KLDR uprostřed potravinové krize udeřily extrémní mrazy

Jana Václavíková Jana Václavíková
25. 1. 2023 16:27
Zaostalou Severní Koreu sužují třeskuté mrazy. V hlavním městě Pchjongjangu tento týden klesla rtuť teploměru k minus devatenácti stupňům Celsia, na severu země naměřili až minus třicet. V tomto regionu bydlí nejchudší obyvatelé, kteří nemají mnoho účinných možností, jak se před takovou zimou chránit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Přestože jsou obyvatelé provincií Rjanggang, Severní Hamgjong a Jižní Hamgjong na severu KLDR na zimu zvyklí, teploty pohybující se kolem minus třiceti stupňů jsou i pro ně extrémní. Mnozí z nich vůbec nemají topení ani elektřinu. Jsou tak odkázáni na spalování dřeva nebo usušených rostlin, píše stanice BBC

Kvůli izolaci Severní Koreji není jasné, jaký dopad budou mít velmi nízké teploty na jejich životy či kolik lidí zemře. Státní média, kontrolovaná vládnoucí komunistickou stranou, zatím o žádných problémech neinformovala.

Severokorejci jsou v ochraně před zimou odkázaní na vlastní improvizaci. Nejmenovaný uprchlík ze severní provincie Rjanggang před třemi lety serveru NKNews vysvětlil, že místní žijí v chudých poměrech a jejich domy nejsou zaizolované tak, aby nízké teploty zvládly. Mají například jednoduchá netěsnící okna, kterými profukuje. Pokouší se proto svoje obydlí izolovat tím, k čemu mají přístup. Například plastovými fóliemi různé tloušťky, které si kupují po metrech.

Další vrstvu izolace pak tvoří prkna nebo klacky. S nimi často i topí, když nemají na uhlí či brikety. "Suchá tráva a kořeny kukuřice chytnou jako střelný prach a mají výhřevnost porovnatelnou s drahými briketami nebo dřevem," vysvětlil uprchlík.

Jejich nevýhodou ale podle něj je, že celý dům zaplní prachem, kouřem a sazemi. "Celý strop kvůli tomu zčerná. Je to cena, kterou jsou Severokorejci ochotní zaplatit za to, že budou v zimě v teple," uvedl. 

Americká stanice Radio Free Asia už v druhé polovině prosince informovala o tom, že na severu KLDR zmizelo mnoho lidí. Úřady proto vyvěsily letáky, že je hledají za pokus uprchnout do Číny. Mnozí z nich ale ve skutečnosti zemřeli hlady nebo umrzli. "Viděl jsem tělo mrtvého chlapce, měl roztrhané šaty a odhalené břicho," vypověděl její nejmenovaný zdroj.

Severní Korea se kromě nízkých teplot potýká také s nedostatkem potravin. Podle Lucase Rengifo-Kellera z amerického think-tanku Peterson Institute for International Economics zemi údajně sužuje nejhorší potravinová krize od hladomoru v devadesátých letech.

Extrémní mrazy zažívá také sousední Jižní Korea, Japonsko nebo sever Číny. Tam meteorologové v neděli naměřili až minus 53 stupňů. Vědci upozorňují, že vlny mrazů se budou podobně jako extrémní vedra kvůli klimatické změně opakovat stále častěji. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Situace po zemětřesení může negativně ovlivnit český export

Situace po ničivém zemětřesení negativně ovlivní český export do Turecka. Uvedl to předseda představenstva Česko-turecké smíšené obchodní komory Yalin Yüregil. Důvodem je, že katastrofa se stala v průmyslové oblasti měst Gaziantep a Adana. Ovlivněn by mohl být podle Yüregila také sesterský závod Škoda Group Temsa v Turecku, který vyrábí autobusy a mohl by mít potíže s dodavatelským řetězcem.

Příčinou problémů s exportem do oblasti je velký přístav ve městě Iskenderun, přes který proudí významný podíl exportu a importu do východní části Turecka a který kvůli současné situaci nebude využíván.

Dalším problémem byrokratického rázu, který je potřeba podle Yüregila řešit, jsou cla na humanitární pomoc ze zahraničí, která se platí z důvodu toho, že se nejedná o standardní export mezi českou a tureckou firmou. Zde komora očekává rychlé řešení situace ze strany úřadů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze plynové lahve v závodě na Teplicku vážně zranila pět lidí

Při výbuchu propanbutanové lahve v závodě v Košťanech na Teplicku bylo vážně zraněno pět lidí. Tři lidé utrpěli velmi vážná poranění a záchranáři je převezli do vinohradské nemocnice na popáleninové centrum. Pro jednoho člověka přiletěl vrtulník z Prahy, dalšího převáží vrtulník z Ústí a třetí jede sanitkou. Další dva zraněné vezly sanitky do ústeckého traumacentra, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Další výbuch podle hasičů nehrozí.

Událost se stala po 11. hodině v Hornické ulici. Evakuováni byli všichni pracovníci z haly, podle hasičů to bylo 17 lidí. Evakuace okolí podle hasičů není nutná. Mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová řekla, že na místo vyjeli kriminalisté.

Do firmy, která provádí revize propanbutanových lahví, přijelo několik desítek hasičů z šesti jednotek. "Vybuchl zbytkový propanbutan v servisované lahvi," řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Hasiči ochladili propanbutanové lahve uvnitř budovy. Plyn již nehoří. Nebezpečí dalšího výbuchu nehrozí, uvedli hasiči

Zdroj: ČTK
Další zprávy