Sucho trápí i Německo. U hranic s ČR hořelo, místy platí nejvyšší stupeň nebezpečí

ČTK ČTK
23. 4. 2019 23:19
Kvůli akutnímu suchu panuje v rozsáhlých oblastech východního Německa nejvyšší stupeň požárního nebezpečí a na několika místech dnes již hasiči zápasili s plameny. Největší riziko nyní panuje v Braniborsku, hořelo ale i nedaleko českých hranic, informovala agentura DPA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ministerstvo životního prostředí Braniborska se dnes rozhodlo vyhlásit pátý, tedy nejvyšší stupeň nebezpečí na celém území této spolkové země. Oblast velmi vysokého rizika zahrnuje též jižní část Meklenburska-Předního Pomořanska, severní Sasko, východ Saska-Anhaltska i region kolem dolnosaského města Celle.

U přehrady Bleiloch v Durynsku nedaleko českých hranic bojovali hasiči s ohněm, který zachvátil 13 hektarů lesa. Místní úřady vyhlásily stav katastrofy. Požár, který vypuknul už v neděli, se v úterý již zdál být uhašen, plameny se ale dnes objevily znovu. Ve Sprembergu jižně od braniborské Chotěbuze hořelo již od noci na úterý 4,5 hektaru podrostu. Hasičům se již údajně podařilo dostat plameny pod kontrolu.

Problémy s ničivým živlem hlásí i Bavorsko. V Saaldorfu-Surheimu zachvátil oheň příkrý svah lesa, východně od Norimberka hořel špatně přístupný háj. Hasičům zde pomáhali oheň likvidovat místní zemědělci, kteří na místo přivezli vlastní cisterny s vodou.

Ve vesnici poblíž Schwerinu v Meklenbursku-Předním Pomořansku způsobil pád stromu na elektrické vedení požár dvou hektarů lesa. Nasazeno zde bylo na 50 hasičů. V Dolním Sasku zaměstnávaly hasiče od pondělka dva velké požáry rašeliny. V jednu chvíli se jejich likvidaci věnovalo 400 požárníků.

V severním Sasku je kvůli nejvyššímu nebezpečí požárů zakázán vstup do lesů. Podle Německé meteorologické služby DWD je duben v této spolkové zemi extrémně suchý - spadlo zatím pouhých 2,1 litru srážek na metr čtvereční. Celoroční průměr přitom čítá 58,4 litru.

Nebezpečí lesních požárů je ještě o trochu vyšší než v loňském roce. "Příčinou jsou uschlé zbytky rostlin z minulého roku," řekl mluvčí dolnosaské lesní správy Mathias Assmann. "Čerstvá zeleň teprve přijde," dodal s tím, že silný teplý vítr vysušil starou trávu, což může přispět také k rychlému rozšíření ohně. Vítr a sucho podle něj hrají při vyhodnocování nebezpečí požárů stěžejní roli, faktor teploty je podružný.

DWD počítá v příštích dnech se slabými srážkami, které mohou nebezpečí vzniku požárů alespoň přechodně snížit.

Video: Extrémní počasí? Musíme si zvyknout, staré pranostiky už neplatí, říká Pithart

Sucho i povodně mohou přijít kdykoliv, nepobýváme v krajině, ztratili jsme selský rozum, jsme nepoučitelní, říká ekolog David Pithart | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy