Bestie z východu a Emma připravily Británii o miliardu liber denně. Extrémní počasí zemi zastavilo

ČTK ČTK
4. 3. 2018 7:27
Mráz a sníh zastavily v Británii letiště, silnice i stavby, lidé nechodili do obchodů, restaurací ani divadel.
Londýn bojuje s extrémně mrazivým počasím.
Londýn bojuje s extrémně mrazivým počasím. | Foto: Reuters

Londýn  - Velká Británie má za sebou týden extrémního počasí, které do značné míry zastavilo ekonomické a společenské aktivity v zemi, a podle analytiků činí škoda na hospodářství nejméně miliardu liber (přes 28 miliard Kč) za den. Píše to nedělník The Observer.

Nejdříve zasáhla Británii mrazivá "Bestie z východu" (Beast from the East), přičemž padl absolutní teplotní rekord pro 24hodinový úsek během měsíce března.

Na konci týdne se pak přes jih britských ostrovů prohnala zimní bouře Emma, ještě zvýraznila už tak velký dopravní chaos.

Zrušeny byly stovky letů, pozemní doprava byla ochromena a úřady několik dní nedoporučovaly lidem vyjíždět na silnice, pokud to nebylo absolutně nezbytné.

Lidé tak nechodili nakupovat, nenavštěvovali divadla, kina, restaurace a nevěnovali se běžným volnočasovým aktivitám, vysvětluje vedoucí pracovník prognostické skupiny EY ITEM Howard Archer.

To vše snižuje výkon ekonomiky, navíc výrobní plány britských společností budou narušeny zpožděním dodávek surovin.

"Je možné, že drsné počasí zpomalí v prvním čtvrtletí růst HDP o desetinu procenta, o dvě desetiny pakliže tyto podmínky přetrvají," uvedl Archer.

Podle expertů má mimořádná zima největší dopad na stavební průmysl, který mohl během tří nejhorších dní přijít až o dvě miliardy liber.

Centrum pro ekonomiku a výzkum obchodu (CEBR) odhaduje, že se výkon ekonomiky snížil o 20 procent. "Když započteme všechny různé faktory, dovede nás to k odhadu, že výkon Spojeného království je oproti normálu nižší přibližně o miliardu liber denně," uvedlo CEBR.

Šlo tak pravděpodobně o nejnákladnější rozmar počasí na britských ostrovech od předvánočního sněžení v roce 2010, napsal The Observer.

Video: Tak vypadala Velká Británie po návštěvě Emmy, sněhové bouře

Velká Británie je pod sněhem. Na jihozápad Anglie dorazila bouře Emma | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy