Extrémní vedra paralyzují Polsko. Takovou krizi nepamatuje

Martin Novák Martin Novák
13. 8. 2015 11:14
Velké, energeticky náročné podniky musely snížit odběr energie. Omezuje se klimatizace a doprava. Polákům pomáhají i Češi.
Polsko zasáhly rekordní teploty.
Polsko zasáhly rekordní teploty. | Foto: Reuters

Varšava – Rekordní horko a sucho zaskočily v Evropě nejvíce Polsko. Země takovou krizi způsobenou extrémním počasím nepamatuje.

Provozovatel polské přenosové soustavy PSE nařídila omezit dodávky energií pro velké podniky a továrny, celkem se to týká asi 1600 firem.

Mezi nimi jsou i továrny Arcelor Mittal, jeden z největších dolů světa na měď společnosti KGHM, provozy chemického giganta Grupa Azoty nebo největšího producenta koksovatelného uhlí v Evropské unii JSW.

Ve Vratislavi vedení města omezilo tramvajovou dopravu, na mnoha místech po celé zemi se vypíná klimatizace, restaurace zavírají. Podle listu Gazeta Wyborcza v Chorzówě ve Slezsku uzavřeli do odvolání zábavní park.

Vláda chce udržet omezení dodávek elektřiny kvůli přetíženému energetickému systému do konce srpna. "Situace je vážná a předpověď pro nadcházející dny nepříznivá," uvedla premiérka Ewa Kopaczová.

Vyzvala domácnosti, zda by nemohly dobrovolně svoji spotřebu energie omezit. Zejména mezi desátou hodinou dopoledne a pátou odpoledne.

Ale například nemocnicím nebo letištím žádný nouzový stav nehrozí. Příliš dotčeny nejsou ani automobilky na území Polska, protože zrovna mají plánovaný letní pokles produkce.

Polští zemědělci očekávají velké ztráty.
Polští zemědělci očekávají velké ztráty. | Foto: Reuters

Podle ministra zemědělství bude nutné kompenzovat kvůli dlouhotrvajícímu suchu ztráty zemědělcům. Hlavně pěstitelům kukuřice a zeleniny.

Sucho a horko vyžadují více vody na chlazení uhelných elektráren, které stále zajišťují v Polsku téměř devadesát procent výroby elektrické energie.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz řekl agentuře ČTK, že polské problémy jsou způsobeny zřejmě tím, že tamní tepelné elektrárny jsou postavené na dolním toku řek a počítají s průtočným chlazením při výrobě elektřiny přímo z řeky, tedy bez chladících věží.

"Pokud průtok řek klesne, není dost vody na chlazení a výroba se musí omezovat," uvedl Hlinomaz.

V nádržích a řekách je hladina vody mimořádně nízká. "Registrujeme snižování zásob vody už od června. V nejbližších dnech přitom nemůžeme počítat se srážkami, které by řeky znovu naplnily," uvedla v úterý Marianna Sasinová z varšavského Institutu pro meteorologii a vodní hospodářství.

Extrémně horký má být v Polsku ještě příští týden. Varšava v sobotu zaznamenala srpnový rekord v historii měření: 36,6 stupňů. Ve Vratislavi naměřili 38 stupňů.

Polákům pomáhají kritickou situaci zvládat Češi. "S polskými kolegy jsme trvale v kontaktu. Česká přenosová soustava od pondělí vypomáhá dodávkami, upravili jsme zapojení našich rozvoden tak, abychom ulehčili Polsku s tranzitními dodávkami," říká mluvčí České energetiké přenosové soustavy (ČEPS) Barbora Peterová.

Extrémní sucho bude stejně časté jako povodně, ty už ale Česko umí zvládat, říká hydrolog Mark Rieder. Podle něj je třeba řešit příčiny sucha, musí se změnit třeba hospodaření v krajině. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy