Exprezident Peru před soudem. Začal proces s Fujimorim

Roman Gazdík
10. 12. 2007 17:52
Bývalá hlava státu obviněna z vraždy, únosu a mučení
Stoupenci Alberta Fujimoriho si přejí jeho osvobození.
Stoupenci Alberta Fujimoriho si přejí jeho osvobození. | Foto: Reuters

Lima - Dlouho očekávaný proces s bývalým prezidentem Albertem Fujimorim začal v pondělí v deset hodin místního času v peruánském hlavním městě Limě. Symbolicky se tak děje v den, který byl vyhlášen Mezinárodním dnem lidských práv.

Že je v Peru souzena hlava státu, a ještě k tomu za porušování lidských práv, je považováno za důležitý průlom. Fujimori je prvním peruánským prezidentem, který byl obžalován za zločiny spáchané v době svého úřadování.

Exprezident, který sloužil coby hlava státu v letech 1990 až 2000, je obviněn z vraždy, mučení a únosu.

Obžaloba: máme přesvědčivé důkazy

"Neusilujeme o pomstu, ale chceme spravedlnost," řekla agentuře Reuters Raida Condorová, jejíž syn byl spolu s osmi spolužáky a univerzitním učitelem unesen vládními jednotkami roku 1992. Byli pak zavražděni a jejich těla pohozena v mělkém hrobě na okraji Limy.

Jiný masakr, ze kterého je exprezident obviněn, se udál o rok dříve v Barrios Altos, jednom z předměstí hlavního města. Vojáci tam během zahradní párty postříleli patnáct lidí, včetně osmiletého chlapce.

Fujimori je obžalován i z toho, že na jeho popud bezpečnostní složky terorizovaly nepohodlné novináře.

"Hrozili zabitím mé ženě a každé z mých dcer...říkali, že se nedostanu domů živý," prozrazuje bývalý opoziční novinář Gustavo Gorriti, který byl unesen, protože psal protirežimní články. Na rozdíl od Armanda Condora měl to štěstí, že přežil.

Obžaloba má podle svých slov přesvědčivé důkazy o tom, že za těmito činy stál právě Fujimori. Její právníci již zaznamenali první vítězství, když byl v září Fujimori vydán z Chile.

Do boje s Kantem v ruce

Fujimori je v Peru kontroverzní osobou a jeho soud vnímán jako test nezávislosti peruánské justice.

Mnoho Peruánců stále bývalého prezidenta podporuje. Obdivují, že dovedl jednak zkrotit hyperinflaci, která před jeho nástupem dosáhla 7 649 procent, a pak to, jak si poradil s levicovými guerillami Světlá stezka a Tupac Amaru, které v osmdesátých letech terorizovaly obyvatelstvo. 

Příbuzní obětí perzekuce peruánských vlád vystavili fotky svých blízkých před budovou, kde bude Fujimori souzen.
Příbuzní obětí perzekuce peruánských vlád vystavili fotky svých blízkých před budovou, kde bude Fujimori souzen. | Foto: Reuters

Právě během kampaní proti guerillám došlo k masakrům, za které Fujimorimu nyní hrozí až 30 let vězení. Centry peruánské levice byly tehdy univerzity a studenti byli sledováni, odposloucháváni a někteří z nich i mučeni a zabíjeni.

Sám vůdce Světlé stezky Abimael Guzmán, jehož zadržení roku 1992 je jedním z největších Fujimoriho politických úspěchů, byl původně univerzitním profesorem filozofie a údajně velmi dobrým vykladačem Immanuela Kanta. 

Obvinění? Račte si vybrat

Obvinění z porušování lidských práv není jediným, za něž jde Fujimori před soud. V jiných procesech bude souzen i za protizákonné odposlechy opozičních politiků, uplácení a nelegální koupi televizní stanice.

Během procesu, který je v Peru přenášen televizí, bude předvoláno okolo padesáti svědků. Mezi nimi i Vladimiro Montesinos, bývalý šéf tajné služby a jeden z nejdůležitějších Fujimoriho spojenců během vlády jeho administrativy.

Montesinos byl odsouzen za korupci na patnáct let a nyní má svědčit proti svému bývalému nadřízenému.

Soudní síň, kde je souzen Alberto Fujimori, má oddělený prostor pro veřejnost. Odtud budou proces pozorovat i některé z obětí jeho režimu.
Soudní síň, kde je souzen Alberto Fujimori, má oddělený prostor pro veřejnost. Odtud budou proces pozorovat i některé z obětí jeho režimu. | Foto: Reuters

A co García?

Podle odhadů by se proces mohl táhnout až dva roky. Žalující strana si ale chce pospíšit. 28.července 2008 se Fujimori totiž dožije 70 let, což by mu podle peruánského práva zajistilo výrazné zmírnění rozsudku.

Zajímavé nicméně je, že je souzen právě Fujimori, za jehož úřadování se situace v Peru postupně uklidňovala.

Během funkčního období předchozího prezidenta naopak zmizelo nejméně 1600 lidí a byly provedeny masakry 200 vzbouřených vězňů v zařízeních El Frontón, San Juan de Lurigancho a Santa Mónica.

Tím prezidentem nebyl nikdo jiný než Alan García Pérez. Ten se řídícího kormidla v jihoamerickém státě chopil znovu v minulém roce.  

 

Právě se děje

Další zprávy