Exprezident Chirac je vinen. Dostal dvouletou podmínku

Martin Novák Martin Novák
15. 12. 2011 11:17
Bývalá hlava státu se zodpovídala z podezřelého zaměstnávání lidí na pařížské radnici
Francouzský exprezident Jacques Chirac dostal za zneužívání veřejných peněz na radnici v Paříži dvouletou podmínku.
Francouzský exprezident Jacques Chirac dostal za zneužívání veřejných peněz na radnici v Paříži dvouletou podmínku. | Foto: Reuters

Paříž - Jacques Chirac  je prvním francouzským prezidentem v poválečné historii, který odejde od soudu jako vinen a odsouzen.

Muž, který byl prezidentem Francie dvanáct let, byl obviněn z nelegálního zaměstnávání lidí v době, kdy stál v čele pařížské radnice.

Obžaloba mu kladla za vinu, že souhlasil s vytvořením pracovních míst pro své známé, jejich manželky a členy jeho strany Sdružení pro republiku, přičemž tyto osoby ve skutečnosti žádnou práci pro radnici neodváděly. Spíše působily ve službách strany Sdružení pro republiku.

Soudce oznámil, že devětasedmdesátiletý politik je vinen zneužitím veřejných prostředků. Udělil mu za to dvouletý podmíněný trest.

Posledním odsouzeným francouzským prezidentem byl v roce 1945 vůdce kolaborantského "vichistického" režimu maršál Philippe Pétain.

Chirac byl starostou Paříže v letech 1977 až 1995. Pak zvítězil v prezidentských volbách. V roce 2002 vyhrál podruhé, když ve druhém kole dostal rekordních 72 procent hlasů. Jeho soupeřem tehdy ovšem byl šéf krajní pravice Jean-Marie Le Pen.

Jacques Chirac.
Jacques Chirac. | Foto: Reuters

Jeho politická kariéra tedy byla velmi úspěšná a vlastně nepoznal žádnou porážku. Ta přichází až teď, verdiktem soudu.

Tvrdí, že necítí žádnou vinu. Ani morální pochybení. Nikdy se prý v politice nelegálně neobohatil. Uvedl například, že v té době byl pracovně nesmírně vytížen, a zaměstnával tak mnoho poradců a asistentů.

Radnici však už zaplatil půl milionu eur s tím, že se cítí jako bývalý starosta politicky odpovědný za to, co se na radnici dělo.

O podezřelých praktikách na radnici se hovořilo ještě v době, kdy Chirac zastával prezidentský úřad. Tehdy však nebylo možné jej soudit kvůli imunitě.

Během procesu prosakovaly zprávy o špatném zdravotním stavu bývalého prezidenta. Údajně má vážně výpadky paměti a zřejmě trpí Alzheimerovou chorobou.

Týdeník Paris-Match v létě uspořádal průzkum o nejoblíbenějším francouzském politikovi. Chirac překvapivě vyhrál, až za ním skončila současná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Chirakova kariéra byla skutečně velmi dlouhá, ještě před starostováním Paříže byl francouzským premiérem. V letech 1986 až 1988 dokonce působil současně jako předseda vlády i starosta hlavního města.

Na podzim přišel právník Robert Bourgi s tvrzením, že Chirac dostával tajně peníze od některých vůdců afrických zemí. Mělo se jednat o desítky milionů dolarů. Exprezident to označil za lež a pomluvu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Šéfka Finanční správy Richterová požádala o odvolání z funkce

Generální ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová k požádala o odvolání, ve funkci tak skončí 28. března. Ministerstvo financí mezitím vypíše na místo výběrové řízení. Informovalo o tom ministerstvo financí. Richterová správu vedla od roku 2018.

"Děkuji paní ředitelce za odvedenou práci v čele Finanční správy. Na uvolněné místo vypíšeme řádné výběrové řízení na nového generálního ředitele, od kterého očekávám, že dá Finanční správě nový impulz a posune ji směrem k více proklientskému přístupu tak, jak jsem o něm mluvil v opozici i při svém nástupu na ministerstvo financí," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy