Washington/Johannesburg - Horečka, kvůli které bývalý americký prezident George Bush starší strávil Vánoce v nemocnici v Texasu, se podle mluvčího Jima McGratha zhoršila.
Lékaři osmaosmdesátiletého politika podle čtvrtečních informací umístili už v neděli na jednotku intenzivní péče a převedli na tekutou stravu.
Bývalý státník je prý při vědomí a komunikuje s lékaři i rodinou.
"Je to vysoká horečka, poslední den nebo dva stoupla," cituje agentura AP McGratha. Lékaři se podle něj snaží zvládnout vysokou teplotu Tylenolem, ale nezjistili dosud, co je její příčinou.
Bývalého prezidenta z let 1989 až 1993 navštívila v nemocnici manželka Barbara, jeho syn Neil s manželkou Mariou a vnuk. Jednačtyřicátého prezidenta už dvakrát navštívili jeho synové George W. Bush, který byl prezidentem v letech 2001 až 2009, a Jeb, bývalý guvernér státu Florida.
BBC připomněla, že Bush, mimo jiné veterán druhé světové války, je nejstarším žijícím exprezidentem USA.
Bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela byl ve středu po téměř třech týdnech propuštěn z nemocnice. Umožnil to zlepšený stav 94letého veterána boje s apartheidem, jenž se v nemocnici zotavil z plicní infekce.
Kromě ní Mandelu trápily také žlučníkové kameny, které mu během hospitalizace lékaři vyoperovali. Nyní se podle informací z prezidentského úřadu bude Mandela zotavovat v péči ošetřovatelů ve svém domě v Johannesburgu.
Mandela měl původně zamířit domů už na Vánoce, ale jeho komplikovaný zdravotní stav v kombinaci s vysokým věkem to neumožňoval. Jihoafrický prezident Jacob Zuma o víkendu vyzval spoluobčany, aby se za Mandelovo zdraví modlili.
Ani propuštění však prý neznamená, že je prezident zcela fit. "Žádáme o zachování soukromí, které umožní nejlepší možné podmínky pro plné zotavení," uvádí se v prohlášení prezidentského úřadu.
Mandela byl za apartheidu 27 let vězněn a po prvních svobodných volbách se v roce 1994 stal prvním černošským prezidentem JAR. Funkci zastával pět let. V roce 1993 mu byla udělena Nobelova cena za mír.