Expo 2020 bude v Dubaji. Ruský Jekatěrinburg neuspěl

Zahraničí Zahraničí
28. 11. 2013 7:10
Ohromíme svět, slibuje dubajský emír.
Dubaj.
Dubaj. | Foto: Reuters

Paříž - Světovou výstavu Expo 2020 bude poprvé v historii hostit blízkovýchodní město. V hlasování v noci na dnešek zvítězil Dubaj, ve finálovém kole porazil ruský Jekatěrinburg.

Už předtím odpadli další dva kandidáti - Sao Paulo a turecký Izmir, který měl oficiálně podporu České republiky.

Pořadatele prestižní světové výstavy vybírá Mezinárodní úřad pro výstavnictví (BIE), který má 160 členů.

"V roce 2020 ohromíme celý svět," slibuje vládce Dubaje emír Muhammad bin Rašíd Maktúm. Město oslavilo výhru ohňostrojem ze známého mrakodrapu Burdž Chalífa, momentálně nejvyšší budovy světa.

Nejbližší Expo 2015 se bude konat v Miláně, mottem této světové výstavy je slogan "Potraviny pro planetu, energie pro život".

Zatím poslední světová výstava se uskutečnila před třemi lety v Šanghaji.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám, a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy