Počet obětí explozí v somálském Mogadišu stoupl na 300. K činu se zatím nikdo nepřihlásil

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2017 12:06
Počet mrtvých po sobotních útocích v somálské metropoli Mogadišu vystoupal na 300, řekl v pondělí agentuře Reuters šéf záchranné služby Abdikadir Abdirahman. Zraněných jsou stovky a úřady se obávají, že počet obětí se ještě zvýší. Už teď jde přitom o nejtragičtější útok, jaký byl v Somálsku kdy spáchán, uvedla agentura AP. Exploze auta byla tak silná, že poškodila také okolní budovy. Záchranáři v nich pak objevili další mrtvé. K útokům se zatím nikdo nepřihlásil. Vláda ale připisuje odpovědnost islamistům z hnutí Šabáb. To je napojeno na globální teroristickou síť al-Káida a usiluje o svržení prozápadní somálské vlády.
Místo exploze v Mogadišu.
Místo exploze v Mogadišu. | Foto: Reuters

Mogadišu - Podle somálských úřadů je sobotní útok v metropoli nejtragičtějším, jaký byl kdy v zemi spáchán. Šéf záchranné služby Abdikadir Abdirahman agentuře Reuters oznámil, že počet mrtvých stoupl na téměř tři stovky.

Mezi mrtvými je také pět dobrovolníků Červeného kříže, potvrdila mezinárodní organizace na pomoc lidem v nouzi.

Zraněných jsou stovky. Premiér Hassan Ali Khayre uvedl, že zahynuli takřka výhradně civilisté. V zemi byl vyhlášen třídenní smutek. 

Nejvážnější byla exploze nákladního auta v oblasti poblíž ministerstva zahraničí. Výbuch byl tak silný, že poškodil také okolní budovy. Záchranáři v nich pak objevili další mrtvé.

Později byl spáchán druhý, menší pumový útok ve čtvrti Medína.

Krev darovaly tisíce obyvatel včetně prezidenta

Podle očitých svědků mohutná exploze poškodila nebo zničila část hustě osídlené obchodní čtvrti Hodan. Betonové budovy se zhroutily, auta shořela a na ulicích ležela potrhaná těla dospělých i dětí, uvedla agentura AP. Trosky prohledávají záchranáři ve snaze nalézt další mrtvé nebo zraněné.

Krev pro oběti na výzvu lékařů již darovaly tisíce obyvatel města včetně prezidenta Mohameda Abdullahiho Mohameda. Starosta Mogadiša ale v naléhavé výzvě požádal obyvatele města, aby v dárcovství krve neustávali.

K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, vláda ale připisuje odpovědnost islamistům z hnutí Šabáb. To je napojeno na globální teroristickou síť al-Káida a mimo jiné usiluje o svržení prozápadní somálské vlády. V zemi chce pak zavést přísné islámské právo šaría.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy