Počet obětí explozí v somálském Mogadišu stoupl na 300. K činu se zatím nikdo nepřihlásil

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2017 12:06
Počet mrtvých po sobotních útocích v somálské metropoli Mogadišu vystoupal na 300, řekl v pondělí agentuře Reuters šéf záchranné služby Abdikadir Abdirahman. Zraněných jsou stovky a úřady se obávají, že počet obětí se ještě zvýší. Už teď jde přitom o nejtragičtější útok, jaký byl v Somálsku kdy spáchán, uvedla agentura AP. Exploze auta byla tak silná, že poškodila také okolní budovy. Záchranáři v nich pak objevili další mrtvé. K útokům se zatím nikdo nepřihlásil. Vláda ale připisuje odpovědnost islamistům z hnutí Šabáb. To je napojeno na globální teroristickou síť al-Káida a usiluje o svržení prozápadní somálské vlády.
Místo exploze v Mogadišu.
Místo exploze v Mogadišu. | Foto: Reuters

Mogadišu - Podle somálských úřadů je sobotní útok v metropoli nejtragičtějším, jaký byl kdy v zemi spáchán. Šéf záchranné služby Abdikadir Abdirahman agentuře Reuters oznámil, že počet mrtvých stoupl na téměř tři stovky.

Mezi mrtvými je také pět dobrovolníků Červeného kříže, potvrdila mezinárodní organizace na pomoc lidem v nouzi.

Zraněných jsou stovky. Premiér Hassan Ali Khayre uvedl, že zahynuli takřka výhradně civilisté. V zemi byl vyhlášen třídenní smutek. 

Nejvážnější byla exploze nákladního auta v oblasti poblíž ministerstva zahraničí. Výbuch byl tak silný, že poškodil také okolní budovy. Záchranáři v nich pak objevili další mrtvé.

Později byl spáchán druhý, menší pumový útok ve čtvrti Medína.

Krev darovaly tisíce obyvatel včetně prezidenta

Podle očitých svědků mohutná exploze poškodila nebo zničila část hustě osídlené obchodní čtvrti Hodan. Betonové budovy se zhroutily, auta shořela a na ulicích ležela potrhaná těla dospělých i dětí, uvedla agentura AP. Trosky prohledávají záchranáři ve snaze nalézt další mrtvé nebo zraněné.

Krev pro oběti na výzvu lékařů již darovaly tisíce obyvatel města včetně prezidenta Mohameda Abdullahiho Mohameda. Starosta Mogadiša ale v naléhavé výzvě požádal obyvatele města, aby v dárcovství krve neustávali.

K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, vláda ale připisuje odpovědnost islamistům z hnutí Šabáb. To je napojeno na globální teroristickou síť al-Káida a mimo jiné usiluje o svržení prozápadní somálské vlády. V zemi chce pak zavést přísné islámské právo šaría.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy