Exploze ve švédském Linköpingu si vyžádala dvacet zraněných, o terorismus nešlo

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2019 20:18
Dvě desítky lehce zraněných si vyžádala mohutná exploze, která v pátek otřásla pětipatrovým obytným domem v centru jihošvédského města Linköping. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Předchozí zprávy hovořily nejméně o 25 zraněných. Podle policie explodovalo výbušné zařízení, o teroristický čin ale podle ní nešlo.
Výbuch s domě ve švédském Linköpingu.
Výbuch s domě ve švédském Linköpingu. | Foto: Reuters

Policie původně oznámila, že zahájila vyšetřování kvůli podezření z trestného činu, podezření na terorismus neměla. "Nepovažujeme to za teroristický čin," uvedl později na tiskové konferenci šéf policejního vyšetřování Magnus Skoglund.

Na místo výbuchu, který nastal krátce po 09:00 SELČ, dorazili pyrotechnici. "Nevíme, co vybuchlo, ale je jasné, že to byl nějaký druh výbušného zařízení," uvedl Skoglund. Vyšetřovatelé se podle něj domnívají, že exploze se odehrála vně budovy, nikoli uvnitř.

Policie má podle Skoglunda rovněž pracovní hypotézu ohledně toho, kdo byl terčem exploze. Záběr vyšetřování je údajně široký. Policie rovněž oznámila, že lehčí zranění utrpěla přibližně dvacítka lidí. Podle místních úřadů zůstávají dva lidé v nemocnici.

Podle fotografií, které publikoval švédský list Aftonbladet, exploze vyrazila okna domu, poškodila balkony a také okolní budovy. Policie oblast kolem místa výbuchu uzavřela. Evakuována byla nedaleká školka, rozsáhlejší evakuace ale úřady neplánují.

 

Právě se děje

Další zprávy